Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 grudnia 202407:42

Krowiarki – zarys historii wioski i mieszkańców – spotkanie autorskie z dr. Łukaszem Kąsiem

Krowiarki – zarys historii wioski i mieszkańców – spotkanie autorskie z dr. Łukaszem Kąsiem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

W poniedziałek, 16 grudnia, w świetlicy wiejskiej w Krowiarkach odbyła się prezentacja książki poświęconej historii wsi i jej mieszkańcom. Publikacja jest efektem działań związanych z ubiegłorocznymi obchodami 800-lecia pierwszej wzmianki o Krowiarkach.

Autorem książki jest pochodzący z Krowiarek nauczyciel historii, dr Łukasz Kąś. Publikacja zawiera informacje o nazwie wsi i jej historii w różnych okresach. Kolejne rozdziały poświęcone są właścicielom, kościołowi i parafii, pałacowi, klasztorowi, administracji terenowej, posterunkowi MO, bibliotece, OSP, LZS-owi, szkolnictwu, codziennemu życiu mieszkańców, językowi i gwarze.

Podczas spotkania autor opowiadał o etapach pracy nad książką oraz o koncepcji, która towarzyszyła mu przy doborze tematyki poszczególnych rozdziałów. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania dzieła, a w szczególności rozmówcom: Marii Lasak – najstarszej mieszkance Krowiarek, Rozalii Brachaczek, Krystynie i Piotrowi Bulakom.

W wydarzeniu uczestniczyli wójt gminy Pietrowice Wielkie – Adam Wajda, radny powiatowy Szymon Bolik, radni Krowiarek – Monika Łyczko i Andrzej Widok, a także sołtys wsi – Andrzej Olbrich.

Każda zainteresowana książką rodzina z Krowiarek otrzymała ją za darmo. We wstępie publikacji można przeczytać dedykację: „Dedykujemy ją również współczesnym mieszkańcom Krowiarek i wszystkim czytelnikom, z którymi dzielimy sentyment do naszej miejscowości”.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 kwietnia 202522:52

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wiele emocji towarzyszyło minionemu weekendowi. Najwięcej z nich miało miejsce na boiskach piłkarskich od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Rozegrano także turniej finałowy w Zoo-Mar JP Telebim RLPS, a o kolejne punkty walczyły szczypiornistki pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport5 kwietnia 202515:47

Finałowe starcia XXVIII sezonu RLPS [FOTO, WYNIKI]

Finałowe starcia XXVIII sezonu RLPS [FOTO, WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 5 kwietnia parkiet hali OSiR przy ulicy Łąkowej tętnił życiem. Wszystko to za sprawą finałowego turnieju XXVIII edycji Zoo-Mar JP Telebim RLPS.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.