Koniec raciborskiej legendy. Sąd ogłosił upadłość Rafako S.A.
- Syndyk masy upadłości Rafako S.A. w upadłości poinformował o wydaniu przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy postanowienia o ogłoszeniu upadłości Rafako S.A. Decyzja zapadła w dniu 19 grudnia 2024 roku.
- Sąd wyznaczył na syndyka Wojciecha Zymka, posiadającego licencję doradcy restrukturyzacyjnego nr 104. Informacje dotyczące osoby syndyka, wraz z jego oświadczeniami, zostaną podane do publicznej wiadomości w odrębnym raporcie bieżącym, gdy tylko Rafako je otrzyma - podano w komunikacie.
Ogłoszenie upadłości oznacza formalne rozpoczęcie procesu mającego na celu zaspokojenie wierzycieli oraz ewentualną restrukturyzację majątku spółki. Kolejne informacje w tej sprawie będą publikowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Rafako zatrudnia 727 osób. Po trzech kwartałach 2024 r. Rafako miało ponad 700 mln zł straty.
- Aktualna sytuacja finansowa jednostki dominującej - Rafako S.A. wskazuje na brak możliwości dalszego kontynuowania działalności, stąd też zaprezentowane śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy braku założenia kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę. Założenie takie przyjęto w szczególności z uwagi na złożony przez jednostkę dominującą w dniu 26 września 2024 roku wniosek o ogłoszenie jej upadłości - podano w raporcie skondolidowanym za III kw. 2024. - Brak zakończenia z sukcesem działań związanych z procesem restrukturyzacji zadłużenia wpływa niekorzystnie na sytuację płynnościową jednostki dominującej oraz strukturę jej bilansu w stopniu, który łącznie z pozostałymi okolicznościami opisanymi poniżej uniemożliwia przyjęcie założenia co do kontynuacji działalności przez jednostkę dominującą - dodano. - Na dzień publikacji śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca nie była w stanie oszacować wysokości kosztów postępowania upadłościowego, w związku z czym nie była w stanie wiarygodnie oszacować wartości rezerwy z tego tytułu. Rezerwa na koszty postępowania upadłościowego zostanie ujęta w przyszłych skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych Grupy - podano.
- Rząd dopina ostatnie szczegóły dotyczące dalszego działania pogrążonego w problemach Rafako. Scenariusz dla tej ważnej dla energetyki spółki zakłada kontrolowaną upadłość, ze wskazaniem na pozyskanie inwestora. Pomocy ma udzielić m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu – dowiedziała się 6 grudnia „Rzeczpospolita”.
- Odnosząc się do opublikowanego w dniu 6 grudnia 2024 roku na łamach gazety „Parkiet” artykułu zatytułowanego „Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu” opisującego okoliczności procesu „ratowania” RAFAKO S.A. przez Rząd z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz opisującego rozważane i planowane szczegóły takiego procesu, oraz do innych publikacji medialnych, które pojawiły się po dacie publikacji powyższego artykułu, odnoszących się do powyższych kwestii, Zarząd RAFAKO S.A. informuje, że nie posiada żadnej wiedzy dotyczącej okoliczności takiego procesu ani jego szczegółów. Zarząd RAFAKO S.A. nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. ani jakimkolwiek innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku RAFAKO S.A. po ogłoszeniu upadłości spółki ani sprzedaży lub dzierżawy majątku RAFAKO S.A. - skomentowała spółka.
Game Over dla Rafako. Sąd ogłosił upadłość, trwa ewakuacja na akcjach - informuje bankier.pl. - Ostanie miesiące, a zwłaszcza tygodnie, bardzo mocno odznaczyły się na kursie Rafako. Akcje spółki najpierw zyskały 95 proc. w dwa dni w odpowiedzi na medialne spekulacje o planie rządu dla Rafako. Następnie po oświadczeniu spółki o braku prowadzenia jakichkolwiek rozmów zarządu ze stroną rządową, ceny oddały niemal cały wzrost. W ostatnich dniach jednak potrafiły odbijać blisko 22 proc., jak na środowej sesji. - Upadające spółki notowane na giełdach to jak krwawiący rozbitkowie w oceanicznej toni, miejsce żerowania drapieżników, czyli w tym wypadku giełdowych spekulantów” – pisałem w artykule „Było 95 proc. w górę, jest ponad 20 proc. w dół. Rafako wydało oświadczenie”. W czwartek kurs na wiadomość o upadłości zareagował ogromną przeceną i momentami handel był równoważony. Kurs spadał po godz. 15.00 o ponad 26 proc. - czytamy w bankier.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz