Cicha noc, święta noc z raciborskiej fary [WIDEO]
Jedną z najbardziej znanych kolęd na świecie odśpiewano we wnętrzu kościoła pw. WNMP - najstarszej świątyni Raciborza, po zakończeniu tegorocznej pasterki. Na organach grał maestro Arkadiusz Popławski w towarzystwie orkiestry dętej Plania. Kościół katolicki wkroczył w Rok Święty.
Ojciec Święty Franciszek rozpoczął obchody Roku Świętego 2025 w Kościele powszechnym w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. Zgodnie z wolą Papieża, inauguracja Roku Świętego w diecezjach, w tym opolskiej, odbędzie się w Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia.
W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej rok święty, to rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga.
„Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem umocnienia w wierze, nadziei i miłości, a także okazją do okazania ciepła, czułości i troski wobec bliźnich, szczególnie tych najbardziej potrzebujących” – powiedział biskup opolski Andrzej Czaja w życzeniach skierowanych do wiernych.
Życzenia świąteczne do raciborzan skierował dziś, 25.12., także proboszcz parafii WNMP, ks. dr Marian Obruśnik. Podczas kazania na mszy pasterskiej nawiązał do słów abp. Adriana Galbasa, metropolity warszawskiego, do niedawna katowickiego: - może być najpiękniejsza rama, ale cóż nam po samej ramie, jeśli nie ma wnętrza – obrazu.
Pierwsze pasterki odbywały się już w IV wieku n.e., ale formularz mszalny Bożego Narodzenia spisano dopiero w V wieku n.e. W tym czasie w Rzymie odbywały się już pasterki w Bazylice Santa Maria Maggiore, w której znajdowały się relikwie ze żłóbka.
W kościele WNMP w Raciborzu pasterki odprawiane są już od ponad 800 lat. Świątynia, wedle tradycji, została zbudowana w 1205 r.
Cicha noc to jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy wykonana podczas pasterki w 1818 roku, w austriackim Oberndorfie bei Salzburg. Autorem słów Stille Nacht jest Joseph Mohr, a melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 roku Piotr Maszyński. Przetłumaczono ją na ponad 300 różnych języków i dialektów (Kolekcja Wallace Bronner, Frankenmuth, Michigan, USA).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany