Tradycja szopek bożonarodzeniowych w raciborskich kościołach [FOTO]
Szopki bożonarodzeniowe to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywane z wielką starannością w kościołach, zachwycają wiernych swoim artystycznym wykonaniem i przypominają o tajemnicy narodzenia Chrystusa. W galerii zdjęcia z kościół farnego, św. Jakuba, okrąglaka, Matki Bożej oraz z Ostroga.
Tradycja szopek sięga średniowiecza, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku po raz pierwszy zorganizował żywą szopkę, aby lepiej przybliżyć wiernym historię narodzin Jezusa. Współczesne szopki przybierają różne formy – od prostych, drewnianych konstrukcji po rozbudowane sceny z ruchomymi figurkami, światłem i dźwiękiem.
W kościołach w Polsce szopki można oglądać przez cały okres bożonarodzeniowy, aż do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego również świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia kończy się czas śpiewania kolęd i oficjalnie demontowane są dekoracje świąteczne.
Zapraszamy do odwiedzenia lokalnych świątyń i podziwiania tych wyjątkowych dzieł sztuki, które stanowią nie tylko element tradycji, ale i duchowe przeżycie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany