Raciborska policja stawia pytanie: kierowcy, czy na pewno wiesz, kiedy i jakich świateł używać w pojeździe?
Właściwie ustawione światła w samochodzie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno pasażerom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Ważne jest również korzystanie z właściwego rodzaju oświetlenia w zależności od warunków atmosferycznych. Policja w Raciborzu przypomina, kiedy używać świateł mijania, dziennych oraz drogowych.
Używanie świateł mijania
Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym ( art. 51 ust. 1) Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie.
Używanie świateł do jazdy dziennej
Kierujący może korzystać ze świateł do jazdy dziennej, zamiast świateł mijania w okresie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Używanie świateł drogowych
W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych zamiast świateł mijania lub też łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie.
Używając świateł drogowych kierujący ma obowiązek przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy zbliża się do:
- pojazdu jadącego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe- drugi ma obowiązek zrobić to samo
- pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może zostać oślepiony
- pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji wodnej, jeśli poruszają się one w takie odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących takimi pojazdami.
Używanie świateł przeciwmgłowych przednich
Kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie –albo oba te światła jednocześnie.
Na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Warto przypomnieć, że drogi kręte to takie, na których występują liczne zakręty. Są one oznaczone tabliczką T-5 wraz ze znakiem A-3 lub A-4.
Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła.
O czym trzeba pamiętać?
Należy zawsze dostosować rodzaj używanych świateł do warunków na drodze, dbajac o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.
Komentarze (16)