Raciborski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO i WIDEO]
Barwne orszaki wyruszyły z trzech raciborskich parafii, by wspólnie dotrzeć na Rynek i oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Wydarzenie zgromadziło tłumy mieszkańców, łącząc ich w radosnym świętowaniu.
Raciborski Orszak Trzech Króli tradycyjnie rozpoczął się pod Państwową Szkołą Muzyczną, gdzie spotkały się trzy orszaki symbolizujące różne kontynenty. Zielony orszak azjatycki wyruszył z parkingu przy kościele św. Mikołaja o godz. 14.00. Niebieski orszak afrykański wyruszył z kościoła Matki Bożej o godz. 13.45, a czerwony orszak europejski kilka minut po godz. 14.00 z parafii NSPJ. Na czele każdego pochodu stanął król, prowadząc uczestników w uroczystym przemarszu ulicami miasta.
Barwny orszak zakończył swoją drogę na Rynku, gdzie na scenie przy kościele pw. św. Jakuba odegrano symboliczne przedstawienie pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi. Po inscenizacji uczestnicy wspólnie kolędowali, podkreślając atmosferę jedności i radości płynącej z tego szczególnego święta.
Warto dodać, że tegoroczny raciborski orszak miał silne akcenty afrykańskie. Z tego kontynentu pochodzi dwóch monarchów - kleryków z Togo oraz występująca dziś siostra Marychrista, pochodząca z Dar es Salaam w Tanzanii, od kilku tygodni posługująca w klasztorze sióstr Marianek w Brzeziu.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli nawiązywał do dwóch ważnych rocznic: jubileuszu 2025-lecia Narodzin Chrystusa, ogłoszonego przez Papieża Franciszka, oraz 1000-lecia koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego. Hasłem przewodnim orszaku było „Kłaniajcie się królowie!”, zaczerpnięte z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”.
W całej Polsce, w tym w Raciborzu, rozdano setki tysięcy koron i śpiewników, które towarzyszyły uczestnikom w ich wędrówce oraz wspólnym śpiewaniu kolęd. Orszak Trzech Króli, będący inicjatywą Fundacji Orszak Trzech Króli, przyciągnął zarówno mieszkańców dużych miast, jak i małych miejscowości.
Organizatorzy podkreślają, że Orszak jest wydarzeniem, które łączy ludzi, niezależnie od wieku, wykształcenia czy pochodzenia. Nawiązując do symboliki betlejemskiej stajenki, która przyjęła zarówno ubogich pasterzy, jak i mędrców z dalekich krajów, tegoroczne wydarzenie przypomniało, że Jezus, będący Królem Świata, jest dostępny dla każdego.
Dzięki wspólnej inicjatywie raciborskich parafii, Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalno-religijnych Raciborza, stając się okazją do integracji lokalnej społeczności i pogłębiania więzi międzyludzkich.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany