Nagroda Planety Energii dla Szkoły Podstawowej w Nędzy!
Trzynasta, rekordowa edycja programu Planeta Energii, objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Lasów Państwowych, zgromadziła aż 640 szkół z całej Polski.
Spośród uczestników wyłoniono 100 nagrodzonych klas i 10 wyróżnionych nauczycieli. W tym gronie znalazła się klasa IIa ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy oraz ich wychowawczyni, Sylwia Linek.
– Drugoklasiści z wielkim zaangażowaniem realizowali tegoroczne wyzwania konkursowe związane z lasem – uczestniczyli w zajęciach w terenie, przygotowali leśną ścieżkę sensoryczną, wzięli udział w konkursach plastycznych, a także nagrali klip muzyczny do piosenki „Ja i las” – mówi Sylwia Linek. – Jesteśmy dumni, że nasze działania zostały docenione przez kapitułę konkursową.
W ramach nagrody szkoła otrzymała pakiet bioróżnorodności, zawierający skrzynie do upraw, nasiona, narzędzia ogrodnicze, budki dla owadów i karmniki dla ptaków. Te zasoby umożliwią dalszą przygodę z naturą – na terenie zielonej klasy uczniowie będą tworzyć przestrzenie przyjazne ptakom i owadom, jednocześnie rozwijając wiedzę poprzez praktyczne działania w terenie.
Akademia Planety Energii
W dniach 19–20 grudnia w Gdańsku odbyła się Akademia Planety Energii, skierowana do wyróżnionych nauczycieli. Wyspa Sobieszewska zamieniła się w scenerię niezapomnianej przyrodniczej przygody.
Pierwszy dzień poświęcono eksploracji natury pod okiem Krzysztofa Koniecznego, znanego jako "Pan od przyrody". Nauczyciele spacerowali brzegami Wisły, obserwując liczne gatunki ptaków, szukając tropów zwierząt, w tym bobrów, oraz podziwiając efekty ich działalności. Kulminacją tego dnia było spotkanie z fokami w ich naturalnym środowisku oraz poszukiwanie bursztynów, które przywołały opowieści o historii i bogactwie regionu.
Drugi dzień wypełniły warsztaty, podczas których nauczyciele wymieniali się pomysłami na edukację przyrodniczą. Inspirującym akcentem były spotkania z ambasadorką projektu, Marzeną Rogalską, oraz Magdaleną Marszałkowską, dyrektorką marketingu Energa SA. Poruszającym punktem programu była prezentacja projektu „Dajcie nam głos” prowadzona przez dziennikarkę Kasię Stoparczyk, podkreślająca wagę wspierania dzieci w rozwijaniu ich wrażliwości na naturę.
Innowacyjne podejście w edukacji
Pełna nowych pomysłów na rozwijanie ekologicznej świadomości, wychowawczyni Sylwia Linek wraca do swoich uczniów w Nowym Roku. – Innowacyjne podejście do nauczania poszerza horyzonty wszystkich uczestników procesu edukacyjnego i przynosi wymierne sukcesy – podkreśla dyrektor szkoły, Ireneusz Fiet.
Wielkie brawa dla laureatów! To właśnie oni są przyszłością naszej planety. Ich działania mają znaczenie!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany