Nowości książkowe w Bibliotece
Nowy rok przynosi czytelnikom Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu książki pełne historii i kultury! W tym zestawieniu znajdziemy m.in. najnowsze publikacji poświęcone Raciborzowi i powiatowi raciborskiemu – „Małe jest piękne II” Katarzyny Gruchot oraz „Dziedzictwo kulturowe południowej części powiatu raciborskiego” Marceli Szymańskiej. Zachęcamy do odwiedzin i odkrywania nowych inspiracji czytelniczych!
Konflikt. Militarna historia wojen po 1945 - David Petraeus Roberts Andrew
Lubimy myśleć, że w 1945 roku zakończył się ostatni wielki konflikt zbrojny. Chcemy wierzyć, że podobna tragedia nigdy się nie powtórzy. Ale wojny wybuchają cały czas. I wbrew obiegowej opinii, cały czas się zmieniają. 1950. Pięć lat po zakończeniu konfliktu, który pochłonął życie 60 milionów ludzi, wojska północnokoreańskie, wzorując się na niemieckim blitzkriegu, wkraczają do Korei Południowej.
Małe jest piękne II – Katarzyna Gruchot
Książka jest podsumowaniem półrocznej podróży po najmniejszych wsiach powiatu raciborskiego, które zachwycają bogactwem wspomnień opowiadanych przez ich najstarszych mieszkańców i zdjęć pochodzących z prywatnych albumów. To kontynuacja wydanej w 2023 roku publikacji pod tym samym tytułem. Tym razem dziennikarka Katarzyna Gruchot i fotograf Paweł Okulowski dokumentują historię: Kobyli, Łańc, Zawady Książęcej, Łęgu, Turza, Siedlisk, Borucina, Bojanowa, Cyprzanowa, Krowiarek, Gamowa, Łubowic, Owsiszcz i Rudyszwałdu.
Dziedzictwo kulturowe południowej części powiatu raciborskiego – Marcela Szymańska
Marcela Szymańska – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o kulturze i religii, autorka monografii dialektologicznej Gwara Krzanowic w powiecie raciborskim. Jak sama podkreśla, główną osią jej badań jest dziedzictwo kulturowe oraz ukazanie jego znaczenia we współczesnej rzeczywistości kulturowej południowej części powiatu raciborskiego.
Gdzie ten raj? - Dana Hein
Rodzina Malinowskich z miasteczka na południu Polski wiedzie życie, które daje im więcej powodów do smutku niż radości. Każdy dzień Drogomiry, Zbigniewa oraz ich córki Soni przypomina ten poprzedni. Narastająca frustracja i niezadowolenie, a także nałóg od lat wyniszczający rodzinę w końcu prowadzą do jej rozpadu.
Księgarnia w Paryżu - Kerri Maher
Amerykanka Sylvia Beach przy jednej z cichych uliczek Paryża otwiera anglojęzyczną księgarnię Shakespeare and Company. Wkrótce atmosfera tego miejsca przyciąga emigracyjną bohemę. To tutaj Ernest Hemingway leczy kaca i wykłóca się z F. Scottem Fitzgeraldem, a Ezra Pound rozpuszcza plotki ze świata wydawniczego. Tylko Gertrude Stein odmawia wizyt w księgarni, ponieważ nie pała zbytnią sympatią do jej najważniejszego bywalca – Jamesa Joyce’a.
Zakopane artystek - Natalia Budzyńska
Malarki, aktorki, rzeźbiarki, tancerki, literatki. Artystki. Pisały przewodniki turystyczne, przyjeżdżały po literacki temat, odkrywały góralską sztukę, tworzyły teatry i prowadziły szkoły artystyczne. Tańczyły, tkały, pisały i grały. Zdobywały międzynarodowe nagrody. Przyjeżdżały na chwilę albo na zawsze, odpocząć lub pracować, na wakacje lub na leczenie. Zakopianki z urodzenia lub z wyboru. To one współtworzyły legendę stolicy polskich gór. Mimo że w swoich czasach były tak samo rozpoznawalne jak ich koledzy, dziś są dużo mniej popularne. Na szczęście w Zakopanem artystek powracają na ulice swojego miasta, by przypomnieć nam o swoim wkładzie w historię tego miejsca.
Szara godzina. Czas na nową architekturę - Filip Springer
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?
The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę - Michał Choiński
Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany