Sensacyjne odkrycie w piwnicy raciborskiego muzeum!
Podczas prac adaptacyjnych w piwnicy muzeum przy ul. Chopina, przygotowywanej pod wystawę stałą „Podziemny Racibórz”, odnaleziono niezwykłą pamiątkę z 1697 roku.
Obecnie w Muzeum trwa realizacja projektu pod nazwą „Remont piwnicy budynku Muzeum w Raciborzu przy ul. Chopina 12 na cele wystawy stałej pod nazwą Podziemny Racibórz i pomieszczenia magazynowe”. Na ten cel, w lipcu 2023 roku, raciborski ratusz pozyskał 980 tys. zł w ramach programu Polski Ład. Inwestycja, warta łącznie 1,15 mln zł, jest prowadzona w formule „projektuj i buduj”. Prace prowadzi raciborska firma Izoserwis.
Prace remontowe przyniosły wyjątkowe odkrycie – pamiątkę z 1697 roku, związaną z opactwem w Rudach. Znaleziono ją około 50 cm pod posadzką piwnicy. Kamień zawiera łacińską inskrypcję, której tłumaczenie brzmi: „Bernard, opat rudzki, postawił”.
Odkrycie to odnosi się do Bernarda II, czyli Lorenza Czerneka, opata rudzkiego w latach 1696–1719. Był to człowiek gruntownie wykształcony w Ołomuńcu, znany z pobożności, erudycji i zamiłowania do nauk.
Historyczne źródła wskazują, że 6 października 1697 roku położył kamień węgielny pod budowę kościoła franciszkanów w Raciborzu na Bronkach (dziś ul. Londzina, kościół na rycinie poniżej), który, niestety, został rozebrany po sekularyzacji konwentu w 1810 roku. Najprawdopodobniej właśnie ten kamień odnaleziono w piwnicy Muzeum w Raciborzu.
Zakres prac obejmuje m.in. odkopanie zasypanej części piwnic oraz kompleksowe oczyszczenie wnętrz, w tym: skucie tynków na ścianach i sufitach, odgrzybianie, naprawę murów ceglanych i wewnętrznych tynków, a także renowację ścian, sufitów i posadzek w nowo odzyskanych pomieszczeniach. W planach jest również wykonanie pionowej i poziomej izolacji zewnętrznych ścian fundamentowych przy użyciu techniki iniekcji. Jak podaje Muzeum, efektem prac będzie poprawa stanu technicznego budynku oraz udostępnienie nowych przestrzeni wystawienniczych i magazynowych, których obecnie brakuje.
Dzięki tej inwestycji wzbogacona zostanie oferta muzeum zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, co pozytywnie wpłynie na rozwój oferty turystycznej Raciborza. Dodatkowo, nowe przestrzenie pozwolą na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej, która stanowi główną grupę odwiedzających – podkreślają przedstawiciele Muzeum.
Inwestycja i odkrycie potwierdzają potencjał muzeum jako miejsca, które nie tylko chroni dziedzictwo kulturowe, ale także odkrywa i dokumentuje nowe fakty z historii miasta i regionu.
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany