Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu
Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w Greccio zaaranżował pierwszą żywą szopkę, pragnąc w prosty, lecz wymowny sposób oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.
Od tamtej pory tradycja budowania szopek rozprzestrzeniła się na cały świat, przybierając różnorodne formy i kształty, zawsze jednak pozostając w zgodzie z franciszkańskim duchem prostoty i pokory.
W Raciborzu warto szczególnie odwiedzić kościół pw. św. Paschalisa w dzielnicy Płonia, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych szopek w mieście. Ta imponująca konstrukcja jest jedną z największych w Raciborzu, przyciągając wiernych i odwiedzających swoim detalem i starannością wykonania. Figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, pasterzy, aniołów oraz zwierzęta wkomponowane są w pięknie zaprojektowaną scenerię, która zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Warto odwiedzić to miejsce, aby na chwilę zatrzymać się w świątecznym biegu i poczuć niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia, w której sacrum przeplata się z franciszkańską prostotą.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.