Zalewania nie stwierdzono. Pieniądze jakby co są zabezpieczone
Radny Alan Wolny, wiceprzewodniczący Rady Miasta, ponownie nawiązał do tematu tężni przy Warszawskiej. Po deszczach, jak informuje, stoi w kałużach.
- Szanowny Panie Prezydencie, problem dotyczy zalewania części tężni przy ul. Warszawskiej oraz ścieżki do niej prowadzącej (od strony kościoła). Po intensywnych opadach deszczu woda nie jest skutecznie odprowadzana, blokując tym samym drogę pieszym. Sytuacja ta jest szczególnie uciążliwa dla seniorów. W związku z powyższym pytam, czy istnieje możliwość wykonania odpowiednich korekt nachylenia terenu w stronę najbliższej studzienki lub zastosowania innego technicznego rozwiązania? - czytamy w interpelacji radnego Wolnego z lipca zeszłego roku (fot. poniżej A. Wolny).
- W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące zalewania wodą opadową terenu tężni przy ul. Warszawskiej, informuję, że obecnie stan podtopień zarówno na terenie tężni, jak i na ścieżce komunikacyjnej jest systematycznie weryfikowany po opadach deszczu. Wykonanie remontu nawierzchni lub przebudowy odpływu wód opadowych do kanalizacji deszczowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych na realizację tych prac - czytamy w odpowiedzi wiceprezydent Małgorzaty Rudnickiej-Głowińskiej.
- W rozwinięciu mojego zapytania z dnia 8 lipca br. oraz otrzymanej odpowiedzi z dnia 17 lipca br., proszę o informację jaki jest efekt sukcesywnej weryfikacji? Zgadzam się z opinią, że wykonanie remontu i przebudowy wiąże się z zabezpieczeniem odpowiednich środków finansowych, jednak kluczowe pytanie, czy takie działanie zostanie podjęte? (Patrząc na okres decyzji o zabezpieczeniu środków na rok 2025.) - interpelował w grudniu radny Wolny.
- Odpowiadając na zapytanie, które wpłynęło do tut. Urzędu w dn. 11.12.2024 r., dotyczące kwestii zalewania części terenu tężni przy ul. Warszawskiej, informuję, że na przestrzeni ostatnich miesięcy obszar ten był obserwowany przez pracowników Wydziału Komunalnego. W tym okresie nie stwierdzono zalewania, które powodowałoby nadmierne uciążliwości w poruszaniu się po ścieżkach, co więcej ww. Wydział nie otrzymał w tym czasie żadnego zgłoszenia z zewnątrz dotyczącego ewentualnych utrudnień w korzystaniu z tego terenu.
Zaznaczam, że w 2024 roku Miasto Racibórz przeprowadziło skuteczne remonty ścieżek w Parku im. Miasta Roth oraz w Parku im. kpt. Franciszka Stala, co pozwoliło rozwiązać problem gromadzenia się wody na alejkach. Jeżeli podobna sytuacja będzie występować na terenie tężni przy ul. Warszawskiej, to informuję, iż w budżecie na 2025 r. przewidziano pulę środków na rewitalizację terenów parkowych, która zostanie rozdysponowana w zależności od potrzeb - odpowiedziała wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska.
Budowa tężni, której koszt wyniósł 2,02 mln zł, została sfinansowana z budżetu miasta i rozpoczęła się jesienią 2022 roku. Tężnia składa się z monolitycznej niecki zbiornika na solankę (fundament tężni) oraz szkieletowej konstrukcji gradierni wykonanej z drewna modrzewiowego, wypełnionej wiązankami z tarniny (Prunus spinosa L.). Solanka spływająca po gałązkach tarniny tworzy tzw. mgłę wodną. Tężnię otwarto 29 maja 2023 r.
Tężnia jest dostępna codziennie od 8:00 do 21:00. Jej roczne utrzymanie to około 150 tys. zł. Koszty te obejmują m.in. konserwację, dostawy wody oraz zakup solanki. Zgodnie z projektem, w Raciborzu do zatężania stosuje się roztwór solanki o nasyceniu około 8-9% NaCl w obiegu zamkniętym, dostarczany specjalistycznymi samochodami 3-5 razy w roku.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz