Dorota Segda i Jacek Romanowski gwiazdami Spotkania Noworocznego w bibliotece
Historia pewnej znajomości… momentami zabawna, momentami nostalgiczna. Z całą pewnością wyjątkowa! Jak tych dwoje… Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert! Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu rozpoczęła nowy rok kulturalnych wydarzeń od prawdziwej literackiej uczty! Na bibliotecznej scenie wystąpili wybitni aktorzy – Dorota Segda i Jacek Romanowski.
Szymborską i Herberta łączyła głęboka i wieloletnia przyjaźń. Ich korespondencja, opublikowana w tomie "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie", stanowi niezwykłe świadectwo tej relacji. Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika „Życie Literackie” prosi Herberta o przysłanie wierszy. Był to rok 1955. Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a listy ukazywały nie tylko codzienne troski, ale także głębokie refleksje na temat życia, sztuki i literatury. Utrzymane głównie w żartobliwym tonie, wypełnione dystansem do siebie i otaczającego świata. Ostatni list pochodzi z roku 1996, kiedy nagrodzona Nagrodą Nobla Wisława Szymborska, dziękując przyjacielowi za gratulacje, napisała: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem…”.
Dorota Segda i Jacek Romanowski, znani ze swoich wybitnych osiągnięć artystycznych, w sposób niezwykle sugestywny i pełen emocji ożywili w poniedziałkowy wieczór w raciborskiej bibliotece słowa Szymborskiej i Herberta. Ich interpretacje nadały tekstom nową głębię, ukazując autentyzm i siłę relacji między dwojgiem wybitnych twórców. Spektakl uzupełniony był archiwalnymi zdjęciami oraz fragmentami piosenek, co w połączeniu z kunsztem aktorskim gości zagwarantowało niezapomniany, literacki wieczór. Świadczą o tym chociażby długie owacje na stojąco publiczności, która szczelnie wypełniła pomieszczenia biblioteki.
Spotkanie co prawda dobiegło końca, ale zostaje z nami to, co nieśmiertelne – literatura! Tom „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie: korespondencja 1955-1996” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany