Raciborska policja przypomina przepisy dotyczące parkowania
Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu apeluje o prawidłowe parkowanie pojazdów na terenie miasta. Wobec właścicieli i kierowców pojazdów zaparkowanych na chodnikach, drogach rowerowych, przejściach dla pieszych, trawnikach i miejscach objętych zakazem będą wyciągane konsekwencje prawne.
W ciągu kilku dni do raciborskich policjantów wpłynęło kilkanaście zawiadomień dotyczących nieprawidłowego parkowania min. na ulicy Kasprowicza przy szkole oraz przy Powiatowym Centrum Sportu w Raciborzu. Mundurowi apelują do kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i parkowanie w miejscach dozwolonych.
Policja przypomina!
Art. 46. Miejsce i warunki zatrzymania lub postoju pojazdu
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Art. 47. Zatrzymanie lub postój pojazdu na drodze dla pieszych
1.Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
a)na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
b)szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych;
c)pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2.Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na drodze dla pieszych tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
3.Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na drodze dla pieszych w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2.
Art. 49.
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu: m.in.
a) na drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie dla rowerów, z wyjątkiem roweru.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany