Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera edukację prawną w sądach. Raciborski sąd wyróżniony
– Przybliżanie społeczeństwu roli prawa i wymiaru sprawiedliwości w życiu codziennym każdego człowieka to szczytna misja będąca wyrazem obywatelskiej postawy. Mogą Państwo liczyć na Ministerstwo Sprawiedliwości jako partnera w realizacji tej misji – podkreślił Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w liście do sądów wyróżniających się w prowadzeniu edukacji prawnej.
Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera edukację prawną w sądach
Jak wykazała ankieta przeprowadzona przez resort sprawiedliwości, już prawie 90% sądów powszechnych prowadzi edukację prawną. Różnego rodzaju działania edukacyjne, skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, obejmują rocznie ponad 60 tys. osób.
Celem spotkania, 10.01., było wypracowanie najlepszych praktyk prowadzenia edukacji przez sądy powszechne. W spotkaniu udział wzięło około 40 edukatorów z sądów w całym kraju, którzy w podgrupach pracowali nad wyzwaniami edukacji prawnej w sądach. Dzięki współpracy z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości, uzyskane w ten sposób informacje zostaną opracowane w formie raportu.
Spotkanie otworzyli wiceministrowie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Dariusz Mazur.
Budowanie więzi
– To działalność misyjna i długodystansowa. Bardzo Państwu za nią dziękuję. Jako Ministerstwo Sprawiedliwości przykładamy do tego dużą wagę. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i sugestie, żebyśmy razem budowali trwałą demokrację – mówiła wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz do uczestników spotkania. – Misją prawników, którzy mają styczność z ludźmi, jest budowanie zaufania do państwa. To jest nie do przecenienia. Bo zaufanie ludzi do państwa przekłada się później na trwałość i odporność naszej demokracji, na wyzwania XXI wieku – dodała.
Wiceminister Dariusz Mazur podkreślał rolę sędziów w prowadzeniu społecznej edukacji prawnej. – Po doświadczeniach zwłaszcza ostatnich lat stało się oczywiste, że jeżeli pomiędzy wymiarem sprawiedliwości a społeczeństwem nie będzie istniała więź zaufania, to wymiar sprawiedliwości straci swój autorytet i nie będzie postrzegany jako równoprawny filar władzy państwowej. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie prawa, działalności sądów i wartości, jaką stanowi dla społeczeństwa niezależność sądownictwa – zaznaczył.
Ważne zadanie
W ocenie wiceministra, sędziowie jak najbardziej powinni zajmować się taką edukacją. W ten sposób nie tylko budują świadomość społeczną, ale również swoją wiarygodność dla społeczeństwa. – To bardzo ważne zadanie i bardzo się cieszę, że Państwo tego zadania się podjęli – powiedział Dariusz Mazur.
Wiceministrowie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Dariusz Mazur wręczyli w imieniu ministra Adama Bodnara listy gratulacyjne przedstawicielom sądów, które działalnością edukacyjną obejmują co najmniej 1000 osób rocznie.
Wśród osób, które odebrały list była prezes Sądu Rejonowego w Raciborza, sędzia Marzena Korzonek.
Obok wiceministrów resort sprawiedliwości reprezentowali także dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych Marta Kożuchowska-Warywoda, doradca Ministra Sprawiedliwości ds. społecznych Jacek Michałowski, Pełnomocnik ds. Otwartego Wymiaru Sprawiedliwości Jarosław Gwizdak oraz profesor Paweł Ostaszewski z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Spotkanie zorganizowała Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. Edukacji Konstytucyjnej Aleksandra Chudaś.
Wydarzenie było pierwszym z planowanego przez resort sprawiedliwości cyklu spotkań.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany