Jo był ukradziony – o Tragedii Górnośląskiej w bibliotece
W styczniu 2025 obchodzimy 80 rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Biblioteka w Raciborzu włącza się w upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które przez wiele lat pozostawały tematem tabu w dyskursie historycznym. 29 stycznia odbędzie się spotkanie z dr Mateuszem Sobeczko, współautorem głosnej książki „Jo był ukradziony. Tragedia górnośląska. Ziemia rybnicka” i mgr Patrycją Tomiczek, autorką wywiadów z deportowanymi.
W czasie prelekcji w raciborskiej bibliotece poruszone zostaną między innymi zagadnienia dotyczące działań wojennych w 1945 roku na Górnym Śląsku, deportacji Górnoślązaków do ZSRR, systemu obozowego, warunków transportu, życia i pracy deportowanych oraz wpływu deportacji na życie gospodarcze i społeczne na Górnym Śląsku. Po wykładzie wyświetlony zostanie film fabularno-dokumentalny pod tytułem „Jo był ukradziony”.
Dr Mateusz Sobeczko – urodzony w Rydułtowach, historyk i archiwista. Od 2012 roku jest pracownikiem Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach. W latach 2012-2014 oraz 2016-2017 pracownik naukowy w Zakładzie Historii Najnowszej po 1945 roku Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Angażuje się szeroko w promowanie nauki i historii, poprzez organizację konferencji, wystaw, wykładów, szkoleń i warsztatów. Autor kilkunastu publikacji naukowych. Współautor głośnej publikacji poświęconej Tragedii Górnośląskiej „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Katowice-Rydułtowy (3 wydania w 2016, 2018 i 2020 roku).
Mgr Patrycja Tomiczek – historyk, nauczycielka, autorka publikacji naukowych, przeprowadzała wywiady z deportowanymi.
29 stycznia, godzina 18.00 – Biblioteka, ul. Kasprowicza 12.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany