Racibórz przygotowuje się do sporządzenia Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu
Miejskie plany adaptacji stanowią odpowiedź na wyzwania wynikające ze zmiany klimatu, są obowiązkowe dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców. Wprowadza je ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.
W nawiązaniu do powyższych zapisów ustawy radni Miasta Racibórz przyjęli uchwałę nr LXV/912/2023 w sprawie przystąpienia do opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu oraz został powołany Zespół do spraw sporządzenia "Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Racibórz".
Miejski plan adaptacji do zmian klimatu jest dokumentem strategicznym zawierającym charakterystykę danego obszaru, analizę danych klimatycznych, ocenę podatności, potencjału i wrażliwości oraz propozycję działań mających na celu zarówno łagodzenie skutków zmian klimatu, jak i adaptację do nich.
Dokument MPA będzie opierał się na wnioskach z analizy zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, występujących na terenie gminy, a także scenariuszy prognozowanych zmian klimatu oraz ryzyka, które z tych zmian wynika.
W zasadniczej części dokumentu pojawią się dwie koncepcje:
- zazieleniania miasta oraz zagospodarowania wód opadowych i roztopowych na jego terenie,
- opis celów i działań adaptacyjnych oraz sposobu ich wdrażania.
Dokument będzie musiał zawierać zasady monitorowania jego realizacji - co 2 lata władze miejskie będą tworzyły raport z procesu monitoringowego i przekazywały go do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, podległego Ministerstwu Klimatu i Środowiska. MPA będzie aktualizowane nie rzadziej niż raz na 6 lat. Komponent adaptacyjny zostanie również uwzględniony w strategicznych dokumentach gminnych i ponadlokalnych oraz w planowaniu przestrzennym gmin i województw.
MPA muszą być przyjęte w drodze uchwały przez Radnych Miasta nie później niż do 2 stycznia 2028 roku.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany