Diamentowe Gody Mirosławy i Franciszka Borysowiczów. 60 lat miłości, sztuki i pasji
W niedzielę 26 stycznia odbyła się uroczystości okazji 60-lecia pożycia małżeńskiego Mirosławy i Franciszka Borysowicz, w której uczestniczył wiceprezydent Michał Kuliga. Jubilaci otrzymali życzenia, kwiaty, drobny upominek oraz list gratulacyjny od prezydenta Jacka Wojciechowicza. Spotkanie uświetnił znakomity tercet Silesian Jazz Daughters.
Uroczystość miała miejsce w dawnej „Tęczowej”. Małżeństwo, które obchodziło swoje diamentowe gody, wpisało się znacząco w historię naszego miasta. Diamentowi Jubilaci to osoby dobrze znane w raciborskim środowisku artystycznym. Wprawdzie nie są raciborzanami z urodzenia, ale z tym miastem związali całe swoje życie zawodowe i prywatne.
W 1961 roku, gdy się poznali, uczęszczali do Liceum Pedagogicznego na Lubelszczyźnie i to tam połączyło ich trwające po dziś dzień głębokie uczucie i wzajemna więź.
Pani Mirosława przez 13 lat pracowała w szkolnictwie. Od 1975 roku – zgodnie z zainteresowaniami i studiami kierunkowymi – prowadziła salon „Dzieła Sztuki i Antyki”, w którym można było podziwiać, a także kupić i odsprzedać zarówno antyki, jak i dzieła sztuki współczesnej. Organizowane tam wystawy i wernisaże licznie gromadziły mieszkańców, a wiele zabytkowych przedmiotów trafiło do muzeum. Od 2000 roku kontynuuje działalność artystyczną w zaciszu domowym.
Pan Franciszek to muzyk, który nieustannie propaguje, upowszechnia i dzieli się swą wiedzą z młodzieżą. Nauka w Studium Nauczycielskim w Raciborzu, ukończone z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie dały mu wszechstronne przygotowanie do prowadzenia działalności muzycznej i dydaktycznej. Pracował w Szkole Muzycznej w Raciborzu i Głubczycach, Studium Nauczycielskim i PWSZ w Raciborzu, a najdłużej – przez 30 lat – na Uniwersytecie Opolskim, gdzie był wykładowcą. Równolegle, przez 30 lat prowadził zespoły wokalne „Septymka” i „Septyma”, które były laureatami wielu nagród i uczestnikami prestiżowych festiwali. Zespoły te prezentowały swój dorobek na koncertach w kraju i za granicą (m.in. w Czechach, na Słowacji, w Chorwacji, Francji i Anglii). W 2005 roku wydano płytę z piosenkami nagranymi przez wszystkie składy zespołu „Septyma”.
Kolejną dziedziną prowadzonej nieprzerwanie od 1982 roku edukacji muzycznej są autorskie koncerty umuzykalniające, przygotowujące słuchaczy do odbioru muzyki. Program skierowany jest do uczniów klas I–III raciborskich szkół podstawowych. Każdego miesiąca około 600 dzieci bierze udział w koncertach w Raciborzu, rozwijając swoje możliwości percepcji muzyki i ucząc się kultury bycia.
Zdecydowanie jednak najważniejszym i najlepiej przygotowanym słuchaczem oraz odbiorcą muzyki jest syn Jarosław – z wykształcenia informatyk, a prywatnie muzykujący absolwent szkoły muzycznej.
Dzięki pracy i zaangażowaniu Mirosławy i Franciszka Borysowiczów Racibórz zyskał dwoje niezwykłych przedstawicieli sztuki i kultury, którzy swoją działalnością wywierają trwały wpływ na miasto i jego mieszkańców. Ich 60-letnia droga wspólnego życia to nie tylko historia miłości, ale także pasji, edukacji i wkładu w rozwój kultury raciborskiej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany