Raciborska biblioteka dla klimatu
Spacer z klimatem i „klimatyczne” rozmowy w Kawiarence Seniora… Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu włączyła się w ogólnopolską akcję „Plakatuj dla klimatu” w ramach projektu „Biblioteki dla klimatu”. Za nami dwa ciekawe wydarzenia, które pokazały spore zainteresowanie tematyką.
Jak sprawdzić czy zmiany klimatu wpływają na najbliższe otoczenie? Wystarczy ubrać wygodne buty i wybrać się na spacer do Arboretum Bramy Morawskiej, przez mieszkańców Raciborza potocznie nazywanego lasem Obora. W sobotę 1 lutego Biblioteka w Raciborzu zaprosiła na “Spacer z klimatem”, który poprowadziła Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum. Obserwacja przemian zachodzących w życiu roślin, uwarunkowanych zmiennością pór roku oraz zjawisk atmosferycznych, to świetny materiał badawczy dla klimatologii. W nauce takimi badaniami zajmuje się fenologia, dzięki której możemy porównać daty początku zarania wiosny dla naszej okolicy. Czy podobne zmiany możemy zaobserwować we własnych ogródkach? Prowadząca spacer zapytała uczestników o ich własne doświadczenia w ogrodnictwie. Czy zdarzyło im się stracić rośliny, których pąki stały się ofiarami nocnych przymrozków? Podobny los spotkał zeszłego roku magnolie z Zaczarowanego Ogrodu.
Klimatolodzy zwracają uwagę na coraz częstsze wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. W czerwcu ubiegłego roku w rejonie Raciborza przeszła nawałnica, której skutki możemy zaobserwować w Arboretum do dziś. Przewrócone lub pozbawione koron drzewa, choć są martwe – „Mają więcej w sobie życia teraz, niż kiedy rosły”, mówi Elżbieta Skrzymowska. Jak tłumaczy, część połamanych drzew jest teraz żywicielami kolejnych organizmów. Usunięto te, które mogły stanowić zagrożenie dla odwiedzających las. Spacer miał charakter warsztatowy. Elżbieta Skrzymowska podzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniem i obserwacjami jakie poczyniła na przestrzeni kilku lat pracy w Arboretum. Uczestnicy spaceru mieli oczy i uszy otwarte na wszystko co dzieje się w przyrodzie, dodając własne spostrzeżenia do tematu konsekwencji zmian klimatycznych dla lokalnej przyrody.
O klimacie rozmawiano także w Kawiarence seniora w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Podczas gorącej dyskusji poruszano tematy pogody, klimatu, BIOMETU czy meteoropatii. Uczestnicy zastanawiali się kim jest człowiek zdrowy, czy sami uważają się za ludzi zdrowych i jakie pojęcie zdrowia ma WHO. Seniorzy doszli do wspólnego wniosku, że definicja WHO jest pojęciem idyllicznym. Na potrzeby zwykłych ludzi zadowalające jest pojęcie człowieka "wystarczająco zdrowego", czyli takiego, który pomimo swych dolegliwości jest w stanie uczestniczyć w życiu rodzinnym, społecznym czy zawodowym. Wymieniono czynniki pogodowe, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka oraz sprawdzone sposoby na zniwelowanie niekorzystnego BIOMETU czy na przetrwanie upałów i chłodów.
Akcja „Plakatuj dla klimatu” została zrealizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu w ramach projektu „Biblioteki dla klimatu” - inicjatywy mającej na celu budowanie silnych i odpornych na kryzysy społeczności lokalnych, rozwijanie świadomości klimatycznej i promowanie najskuteczniejszych działań proklimatycznych, realizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany