Kobiety mają głos! Opowieści kobiet z rodzin górniczych w bibliotece
![Kobiety mają głos! Opowieści kobiet z rodzin górniczych w bibliotece Kobiety mają głos! Opowieści kobiet z rodzin górniczych w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1739456806img-6193-.jpg)
Gdzie one są?! Żony, matki, córki, siostry mężczyzn pracujących w przemyśle górniczym albo mające własne doświadczenie pracy w kopalni… W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbyło się spotkanie z pomysłodawczynią i redaktorką „Opowieści kobiet z rodzin górniczych” - Moniką Glosowitz, której towarzyszyły bohaterki książki: Aleksandra Abdul-Razak, Gabriela Gizdoń i Barbara Goczał-Ptak.
„Opowieści kobiet z rodzin górniczych” to wynik trzyletniej pracy, będący świadectwem odwagi kilku pokoleń kobiet. Książka Moniki Glosowitz stanowi pokłosie dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie, które miały za zadanie wypełnić białą plamę w historii społecznej Górnego Śląska oraz wystawy dokumentującej życie codzienne czerwieńskich rodzin. Całość uzupełniają portrety przygotowane przez Karolinę Jonderko, córkę górnika z Rydułtów, laureatkę World Press Photo 2021, oraz eseistyczne wprowadzenie Moniki Glosowitz, córki elektromontera dołowego KWK Knurów.
Jedna z obecnym na spotkaniu bohaterek książki – pani Gabriela przyznała, że trzeba było odważnej decyzji, żeby podzielić się swoimi historiami z szerszą publicznością. Ale nie żałuje! Publiczność wysłuchała również przejmującego świadectwa pani Barbary z raciborskim wątkiem w tle. Z kolei pani Aleksandra oddała hołd swoim babciom, które przez całe życie były niemal „niewidzialne”, niedoceniane (mimo tego, że zawsze były! Karmiły, opiekowały się, zajmowały całym gospodarstwem).
„Dzięki tej książce, kobiety w końcu mogły przemówić swoim głosem”! Pisanie szybko przerodziło się w grupę wsparcia, swoisty mikroruch społeczny kobiet. To tu w końcu światło dzienne ujrzały historie, które nigdy nie miały opuścić czterech ścian domów. Tu można było przelać na papier emocje, smaki, zapachy, wspomnienia… Od indywidulanych historii doszliśmy do „historii społecznej”, w dodatku opowiedzianej w taki sposób, że na próżno podobnej szukać w podręcznikach. Książkę będzie można wkrótce wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Gorąco polecamy!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany