Pryszczyca coraz groźniejsza. Obradował wojewódzki sztab kryzysowy

31 marca odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące działań związanych z zapobieganiem przenoszenia pryszczycy wykrytej na terenie Węgier i Słowacji. W spotkaniu udział wzięli Wicewojewoda Michał Kopański, Dyrektor Generalna Urzędu Katarzyna Błaszczyk-Domańska oraz Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Konrad Kuczera.
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele służb przedstawili raporty z działań kontrolnych prowadzonych na przejściach granicznych w województwie śląskim. Omówiono również możliwe działania zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie ryzyka przeniesienia choroby do Polski. Do tej pory skontrolowano przeszło 15 tys. pojazdów. Kontrole prowadzone są na pięciu przejściach granicznych, znajdujących się na terenie czterech powiatów – w Zwardoniu, Korbielowie, Chałupkach, Gorzyczkach oraz Cieszynie-Boguszowicach. W naradzie uczestniczyli też przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspektoratu Transportu Drogowego, Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Wczoraj odbyło się również, z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkanie – z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównego Lekarza Weterynarii oraz wojewodów – poświęcone działaniom administracji rządowej w zakresie zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pryszczycy.
Z uwagi na wystąpienie choroby w krajach sąsiednich, polskie służby i inspekcje prowadzą na szeroką skalę działania profilaktyczne w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia ognisk choroby na terenie Polski. Działania te polegają m.in. na: prowadzeniu wzmożonej kontroli przesyłek zwierząt wrażliwych na chorobę, transportowanych przez polsko-słowacką i polsko-czeską granicę, dezynfekcji pojazdów przewożących zwierzęta parzystokopytne. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację oraz wyzwania, jakie stoją przed służbami w związku z prowadzoną na granicach akcją prewencyjną.
Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Ognisko choroby stwierdzone zostało w gospodarstwie utrzymującym 1418 sztuk bydła, zlokalizowanym na terytorium Węgier w komitacie Györ-Moson-Sopron graniczącym z okresami Komărno w kraju Nitrzańskim i Dunajskă Streda kraju Trnavskim w Republice Słowacji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany