Jest odpowiedź syndyka Rafako w sprawie zaległych pensji zwolnionych pracowników

- Zaległe wynagrodzenia pracowników RAFAKO za styczeń i luty br. zostaną wypłacone jeżeli stan funduszy masy upadłości na to pozwoli w kolejności jak wskazuje prawo upadłościowe - informuje na swojej stronie posłanka Gabriela Lenartowicz.
- Na moje pytanie w sprawie zaległych wynagrodzeń, należnych pracownikom świadczeń, tj. odpraw pieniężnych, odszkodowań za skrócony okres wypowiedzenia oraz ekwiwalentu za urlop wystosowane do Syndyka RAFAKO mecenasa Wojciecha Zymka, otrzymałam odpowiedź, która wyjaśnia wiele ze spraw, które podnoszone są w przestrzeni publicznej bez aktualnej wiedzy w tym przedmiocie. oto tekst odpowiedzi - informuje posłanka Lenartowicz.
„Syndyk wdrożył procedurę zwolnień grupowych w RAFAKO S.A. w upadłości. Wypowiedzenia umów o pracę otrzymało 663 pracowników spółki. Znaczna część umów o pracę z pracownikami RAFAKO S.A. w upadłości uległa rozwiązaniu ze skutkiem na dzień 28 lutego 2025 r., tj. z 589 pracownikami. W sumie, w miesiącu lutym 2025 r., ustały stosunki pracy z 601 pracownikami (w tym na mocy porozumień stron). Kolejne umowy o pracę z 28 pracownikami upadłego uległy rozwiązaniu ze skutkiem na dzień 31 marca 2025 r.
W związku z tym, że w dniu 19 grudnia 2024 r. została ogłoszona upadłość spółki, wynagrodzenia za pracę pracowników RAFAKO S.A. w upadłości za miesiąc grudzień 2024 roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostały podzielone na dwa okresy, tj. od 1 do 19 grudnia (I okres) oraz od 20 do 31 grudnia (II okres). Wynagrodzenia za II okres zostały przez syndyka wypłacone pracownikom w dniu 9 stycznia 2025 r., natomiast wynagrodzenia za I okres zostały wypłacone w dniu 31 stycznia 2025 r. po otrzymaniu środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Wierzytelności z tytułu wynagrodzeń za pracę pracowników spółki za miesiące styczeń i luty 2025 roku nie zostały dotychczas wypłacone. Wynagrodzenia za pracę za wskazane miesiące stanowią inne zobowiązania masy upadłości w rozumieniu art. 230 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 28 lutego 2003 r. – prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 794). Zgodnie zaś z przepisem art. 343 ust. 1 ww. ustawy, z masy upadłości zaspokaja się w pierwszej kolejności koszty postępowania, a jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają – również inne zobowiązania masy upadłości, o których mowa w art. 230 ust. 2 prawa upadłościowego. Tym samym, pierwszeństwo zaspokojenia z funduszy masy upadłości mają koszty postępowania upadłościowego, a w dalszej części inne zobowiązania masy upadłości. Jeżeli zatem stan funduszy masy upadłości na to pozwoli, wynagrodzenia za pracę pracowników spółki za ww. miesiące zostaną przez syndyka wypłacone.
Wypłata pozostałych należnych pracownikom świadczeń, tj. odpraw pieniężnych, odszkodowań za skrócony okres wypowiedzenia oraz ekwiwalentu za urlop zostanie dokonana ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie złożonego przez syndyka wniosku.
Według staniu na dzień 1 kwietnia 2025 r. wszyscy pracownicy spółki, z którymi stosunek pracy ustał w dniu 28 lutego 2025 r. otrzymali świadectwa pracy."
Poniżej odnośne przepisy.
*Art. 230. [Koszty postępowania upadłościowego]
Do kosztów postępowania zalicza się wydatki bezpośrednio związane z ustaleniem, zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłości oraz ustaleniem wierzytelności, w szczególności wynagrodzenie syndyka oraz jego zastępcy, wynagrodzenie osób zatrudnionych przez syndyka oraz należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia tych osób, wynagrodzenie i wydatki członków rady wierzycieli, wydatki związane ze zgromadzeniem wierzycieli, koszty archiwizacji dokumentów, korespondencji, ogłoszeń, eksploatacji koniecznych pomieszczeń, podatki i inne daniny publiczne związane z likwidacją masy upadłości.
Do innych zobowiązań masy upadłości zalicza się wszystkie niewymienione w ust. 1 zobowiązania masy upadłości powstałe po ogłoszeniu upadłości, w szczególności należności ze stosunku pracy przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, zobowiązania z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia masy upadłości, zobowiązania z zawartych przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości umów, których wykonania zażądał syndyk, inne zobowiązania powstałe z czynności syndyka oraz przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
Czytaj także: Konferencja posłów PiS przed Rafako. Dzieją się dziwne rzeczy na akcjach, ludzie nie dostali wynagrodzeń [WIDEO]
Komentarze (31)