Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 kwietnia 202520:14

Eksperci ocenią kondycję zbiornika Racibórz i drenaż zapór. Wody Polskie ogłosiły przetarg

Eksperci ocenią kondycję zbiornika Racibórz i drenaż zapór. Wody Polskie ogłosiły przetarg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Reklama
Racibórz:

- Trwa przetarg na usunięcie szkód powodziowych na zbiorniku Racibórz Dolny i polderze Buków - informują Wody Polskie.

- Tuż po piętrzeniu powodziowym we wrześniu 2024r. na terenie zbiornika Racibórz Dolny i wykonanej ocenie stanu technicznego tego obiektu hydrotechnicznego, który uchronił przed katastrofalnymi skutkami powodzi tereny trzech województw położonych poniżej, przystąpiono do inwentaryzacji szkód, jakie wyrządziła wysoka woda. Mimo, że żadna z odnotowanych usterek nie ma krytycznego charakteru i zbiornik pozostaje gotowy do pracy, Wody Polskie w Gliwicach zdecydowały o podjęciu działań naprawczych oraz zleceniu ekspertyz, które z jednej strony ocenią kondycję zbiornika, z drugiej odpowiedzą na pytania dotyczące funkcjonowania m.in. drenażu zapór zbiornika. Ponadto zostanie sporządzona dokumentacja uzupełniająca do Instrukcji Eksploatacji Zbiornika w zakresie przepływu przez Budowlę Przelewowo Spustową zbiornika Racibórz Dolny. Właśnie ogłoszono postępowania publiczne na wybór wykonawców poszczególnych zadań - podano w komunikacie.

Postępowania przetargowe w toku

Wody Polskie w Gliwicach uruchomiły postępowanie dla wyboru wykonawców w zbiorczym postępowaniu pn. Udrożnienie wybranych koryt cieków oraz przywrócenie funkcjonalności urządzeń wodnych w ramach usuwania skutków powodzi z 2024r. Etap I – „Wykonanie robót na zbiorniku Racibórz Dolny i Polder z podziałem na części”.

W jego ramach zostanie przeprowadzone:

- Uszczelnienie powierzchni betonowych na ścianach maszynowni Budowli Przelewowo-Spustowej
- Naprawa połączenia kołnierzowego w pompie nr 4 na przepompowni Lubomia
- Wykonanie i zamontowanie nowych łat wodowskazowych na jazie wpustowo-spustowym polderu Buków oraz przy przepompowni Roszków
- Naprawa asfaltowej drogi przejazdowej w km 8+750 zapory lewobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny
- Zabudowa wyrwy i wyboju w rejonie przelewu stałego polderu Buków
- Zabudowa wyrwy pomiędzy rzeką Odrą a stawem Srebrniok, lewy brzeg rzeki Odry
- Naprawa drogi serwisowej od strony odwodnej km 7+200 do 8+500 zapory prawobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny
- Remont przepustu drogowego w czaszy polderu Buków
- Zabudowa wyrwy pomiędzy wyrobiskami wraz z wykonaniem przepustu na polderze Buków
- Wykonanie naprawy drabin z koszem zabezpieczającym oraz zamknięć wnęk remontowych na filarach Budowli Przelewowo Spustowej zbiornika Racibórz
- Przegląd i naprawa systemu ASTKZ (automatyczne systemy pomiarowe na obiektach hydrotechnicznych) zbiornika Racibórz Dolny.

- W zespole ze zbiornikiem Racibórz Dolny w okresach piętrzenia wód powodziowych współpracuje położony powyżej polder Buków. Przyjmując wezbrane wody Odry w pierwszej kolejności, również i on wymaga korekty i naprawy powstałych w czasie powodzi usterek. Dlatego też postępowanie, realizowane w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych obejmuje zadania, przewidziane do wykonania na terenie tego obiektu hydrotechnicznego - informują Wody Polskie.

Wody zlecają ekspertyzy

Równolegle Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły postępowanie na wyłonienie wykonawców ekspertyz, których konieczność wyniknęła w związku z powodzią w roku 2024. Łącznie zlecone zostanie opracowanie dwóch ekspertyz oraz dokumentacji uzupełniającej Instrukcję Eksploatacji Zbiornika:

1. Wykonanie ekspertyzy ustalającej przyczynę wysięku wody z drenażu w rowie opaskowym na zaporze czołowej w km 1+700 zbiornika Racibórz Dolny

2. Wykonanie ekspertyzy ustalającej przyczyny pojawienia się wody na jezdni asfaltowej na zaporze lewobrzeżnej w km 9+300

3. Sporządzenie dokumentacji uzupełniającej do Instrukcji Eksploatacji Zbiornika w zakresie przepływu przez Budowlę Przelewowo Spustową, zbiornik Racibórz Dolny.

Powyższe zadania zostaną zrealizowane w ramach środków Budżetu Państwa, pochodzących z rezerwy celowej.

Usterki normalnym następstwem piętrzenia wód powodziowych

Przewidziane do naprawy i usunięcia usterki po pracy zbiornika w trybie powodziowym są normalnym następstwem piętrzenia wody w czaszy polderu. Podobny zakres napraw przewidziany był po pierwszym napełnieniu Zbiornika Racibórz w październiku 2020 r., kiedy obiekt ten przyjął ok. 55 mln m3 wody, wypełniając się w ok. 30%.

We wrześniu 2024 r. zbiornik zapełnił się w 80%, gromadząc 148 mln m3 wody i piętrząc na wysokości zapory czołowej blisko 7 metrowy słup wody. Część z najpilniejszych prac, związanych z usuwaniem skutków powodzi Wody Polskie w Gliwicach przeprowadziły w 2024 r., po ocenie stanu zbiornika. Wówczas m.in. zabudowano powstałe wyrwy w rowach, odprowadzających wodę z przepustów grawitacyjnych na zaporze prawo i lewobrzeżnej, naprawiono uszkodzone barierki ochronne i ogrodzenia, udrożniono rozdział wód rzeki Psiny, naprawiono uszkodzone kraty na przepustach grawitacyjnych, naprawiono uszkodzenia dna i skarp rowu Tworkowskiego. Katalog powyższych zadań poprzedziły prace porządkowe i uprzątanie śmieci, naniesionych przez wodę do czaszy zbiornika.

Prace serwisowe i bieżące kontrole stanu obiektów hydrotechnicznych

Aby zapewnić stałą gotowość zbiornika Racibórz Dolny i polderu Buków do pracy w trybie powodziowego piętrzenia wód, Wody Polskie prowadzą na tym obiekcie bieżące kontrole stanu technicznego oraz prace serwisowe, konserwacyjne zapewniające niezawodność wszystkich urządzeń. Zarówno zbiornik, jak i polder przechodzą kontrole roczne i 5-letnie stanu technicznego, kontrole doraźne bezpiecznego użytkowania po przejściu wezbrania oraz pomiary sieci reperów (IMGW – Centrum Technicznej Kontroli Zapór). Cyklicznie realizowane są pomiary szczelinomierzy, poziomu wody w zewnętrznej sieci piezometrycznej, okalającej zbiornik i polder (jeden/dwa razy w miesiącu), a także pomiary i kalibracja czujników sieci piezometrycznej w podłożu i korpusie zapór zbiornika. Regularnie wykonywane są pomiary batymetryczne w rejonie budowli.

Prowadzone są również przeglądy i kontrola działania wszystkich urządzeń wbudowanych w zapory:

- okresowe ruchy zasuwami przelewowymi oraz zasuwami spustów na Budowli Przelewowo Spustowej,
- okresowe ruchy pozostałymi zasuwami na przepustach grawitacyjnych,
- kontrole drożności przepustów oraz sprawności klap zwrotnych,
- okresowe sprawdzenie działania stacji pomp oraz przeglądy pomp,
- okresowe sprawdzenie działania agregatów prądotwórczych stanowiących zasilanie rezerwowe,
- przeglądy elementów podwodnych budowli,
- badanie oleju hydraulicznego na Budowli Przelewowo Spustowej,
- przeglądy urządzeń i systemów przeciwpożarowych,
- przeglądy stacji transformatorowych oraz serwis olejowo-filtrowy agregatów prądotwórczych,

Poza pracami serwisowymi, konserwacyjnymi obsługa zbiornika Racibórz Dolny i polderu Buków prowadzi również bieżące prace utrzymaniowe.

Szczegółowe informacje nt. prowadzonych postępowań przetargowych:

https://przetargi.wody.gov.pl/wp/auctions/r22273,Udroznienie-wybranych-koryt-ciekow-oraz-przywrocenie-funkcjonalnosci-urzadzen-wo.html 

https://przetargi.wody.gov.pl/wp/auctions/r22273,Udroznienie-wybranych-koryt-ciekow-oraz-przywrocenie-funkcjonalnosci-urzadzen-wo.html 

Warto przypomnieć, że w ciągu 15 dni (od 15 września do 29 września 2024r.) zbiornik Racibórz Dolny bezpiecznie przyjął i zmagazynował ok. 147 mln m3 wody, chroniąc tereny położone poniżej przed eskalacją skutków powodzi. Zbiornik ma pojemność 185 milionów metrów sześciennych. Chroni mieszkańców aż w trzech województwach: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Jest obecnie największym obiektem hydrotechnicznym tego typu w Polsce. Decyzję o uruchomieniu zbiornika podjął zespół wskazany w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono, gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej Ody wskazywał rzędną ok. 690 cm przy przepływie ok. 750 m3/s. Rozpoczęcie piętrzenia poprzedziło zamknięcie Upustu do Odry Miejskiej oraz weryfikacja poprawności funkcjonowania poszczególnych elementów zbiornika, w tym pompowni. Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydro-meteorologiczne. Nadchodząca fala wezbraniowa stanowiła zagrożenie dla zabudowy mieszkalnej i infrastruktury terenów położonych poniżej. W ciągu dwóch dni tj., 15 i 16 września zbiornik wykorzystał 80% swojej pojemności, zapełniając się ok. 147mln m3. Współpracował z nim położony powyżej polder Buków, który rozpoczął pracę 14 września 2024r. i w tym samym czasie wykorzystał swoją całkowitą pojemność, gromadząc ok. 57 mln m3 wody.

Autor: mat. prasowe, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (22)

Gość (IP: *.*.*.157) 3 kwietnia 202521:44
No nie wierzę! Oni wciąż dywagują, dyskutują, targują się, a za chwilę będzie kolejny wrzesień. Pół roku czekali by teraz dyskutować ? SZOK SZOK SZOK....
Gość (IP: *.*.*.55) 4 kwietnia 202509:27
Dobrze by było żeby wyznać niezależnych obserwatorów z ludu którzy będą przyglądać się ekspertom w czasie pracy na zbiorniku !!! My podatnicy którzy płacimy ekspertom za ich pracę mamy takie prawo. Nazwiska ekspertów mają być podane do publicznej wiadomości dlatego, że gdy się coś stanie każdy podatnik będzie wiedział do czyich drzwi zapukać !!!!!
Gość (IP: *.*.*.35) 3 kwietnia 202521:56
ile zapłacićie za ekspertyze
Gość (IP: *.*.*.133) 4 kwietnia 202507:42
tylko 20 mln zł
Gość (IP: *.*.*.23) 4 kwietnia 202501:40
Eksperci to cacko "odebrali" jako dobrze zrobioną robotę, kolejni to ocenią a sprawdzi to autentycznie woda. Czy to coś nie ma gwarancji?
Reklama
Gość (IP: *.*.*.169) 4 kwietnia 202507:43
ma gwarancję. do bramy...
Gość (IP: *.*.*.185) 4 kwietnia 202507:44
Po 5 latach remont a po 25 latach kapitalny remont całego zbiornika... Krótko fuszerka za 2 miliardy złotych !!!
Gość (IP: *.*.*.252) 4 kwietnia 202508:22
Kolejne dziadostwo.
Gość (IP: *.*.*.55) 4 kwietnia 202509:21
Ty łobuzie jak tak możesz pisać, przeca otwarcie Zbiornika Racibórz Dolny firmował swoją twarzą Pan Wice Minister Michał Woś !!!
Gość (IP: *.*.*.41) 4 kwietnia 202509:54
I co z tego kto był przy otwarciu tego zbiornika. Liczy się jego funkcja i trwałość, by chronić ludzi przed wielką wodą. Ty pewnie myślisz inaczej, ale nawet gdyby przy otwarciu stali wszyscy święci razem z całą bożą rodziną to i tak by to nic nie pomogło. To ludzie muszą kontrolować i naprawiać to co sami zbudowali. Więc nie pisz o jakimś Wosiu czy innych politykach, bo każdy świadomy zdanie na ich temat już sobie wyrobił i wie co oni warci. Zbiornik teraz zdał egzamin, trzeba poprawić to i owo i będzie dobrze.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.51) 4 kwietnia 202509:21
Czyli w tym roku rowerzyści tamnie pojeżdżą
Gość (IP: *.*.*.55) 4 kwietnia 202509:41
Jeździć na rowerze będzie można lecz driftowanie już będzie zakazane.
Gość (IP: *.*.*.18) 4 kwietnia 202510:44
Uruchomiony był zdecydowanie za wcześnie co powodowało problemy. Wiadomo było, że stan 690 to śmiech na sali przy tym co było później, ale w Raciborzu pyszczeli, że już no i okazało się, że za wcześnie o 12 godzin czy nawet więcej.
Gość (IP: *.*.*.48) 4 kwietnia 202513:10
Skąd to oburzenie u niektórych? Gdyby cała infrastruktura w kraju była tak przeglądana i nie doszłoby do przerwania tamy w Stroniu! Zrozumcie to ludzie.
Gość (IP: *.*.*.185) 4 kwietnia 202518:00
Jedni Experci już go budowali a teraz Experci sprawdzają.... Sami fachowcy !!! Tylko kosztowne te Expertyzy ?
Reklama
Gość (IP: *.*.*.180) 4 kwietnia 202519:08
Uśmiech Brawo totalni ,adolfik mówił tak samo Totalna Wojna
Gość (IP: *.*.*.33) 4 kwietnia 202519:15
Głupi czy z PiS?
Gość (IP: *.*.*.135) 4 kwietnia 202521:49
Głupi to byłby z PO, a on pewnie z PISu...
Gość (IP: *.*.*.221) 4 kwietnia 202523:12
Do Gość (IP: *.*.*.135) Ty pewnie też taki mądry jak ten pisowiec z IP 180:)
Gość (IP: *.*.*.45) 5 kwietnia 202509:13
Miotający się, pisowski hejterek.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.35) 5 kwietnia 202523:46
Głupota frajerów, tak głosujcie ,ręka w kiblu
Gość (IP: *.*.*.221) 6 kwietnia 202508:57
To na kogo mamy głosować? Doradź jak takiś mądry...

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 kwietnia 202522:52

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wiele emocji towarzyszyło minionemu weekendowi. Najwięcej z nich miało miejsce na boiskach piłkarskich od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Rozegrano także turniej finałowy w Zoo-Mar JP Telebim RLPS, a o kolejne punkty walczyły szczypiornistki pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności7 kwietnia 202510:46

Płonący kontener i fałszywe alarmy [RAPORT 998]

Płonący kontener i fałszywe alarmy [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności8 kwietnia 202511:43

Podpalacz znów dał o sobie znać. Kolejne pożary w gminie Kuźnia Raciborska [FOTO]

Podpalacz znów dał o sobie znać. Kolejne pożary w gminie Kuźnia Raciborska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa kolejne pożary na terenie gminy Kuźnia Raciborska odnotowali strażacy podczas poniedziałkowej służby. Miały one miejsce w Rudzie i Kuźni Raciborskiej.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska, OSP Siedliska, OSP Budziska
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.