Mniej salmoneloz, więcej zakażeń wirusowych jelit w powiecie raciborskim w 2024 roku

Dane za 2024 rok z terenu powiatu raciborskiego wskazują na wyraźny spadek liczby przypadków salmonelozy i zakażeń bakteryjnych wywołanych przez Clostridioides difficile. Jednocześnie odnotowano wzrost zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe, szczególnie wśród małych dzieci.
W porównaniu z rokiem 2023, w 2024 roku na terenie powiatu raciborskiego zaobserwowano znaczny spadek liczby zgłoszeń salmonelozy – zarówno w postaci żołądkowo-jelitowej, jak i septycznej. Posocznica salmonelozowa, znana również jako sepsa, choć rzadziej występowała (spadek zapadalności o 39,52%), wciąż stanowi poważne zagrożenie zdrowotne. Zakażenie to może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, a w konsekwencji do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, dzieci oraz osób z obniżoną odpornością. Każdy przypadek sepsy wymaga szczegółowego dochodzenia epidemiologicznego.
W przeciwieństwie do salmonelozy, w ubiegłym roku w powiecie raciborskim wzrosła liczba zakażeń jelitowych o etiologii wirusowej – o 23,42%. Wzrost zachorowalności szczególnie widoczny był wśród dzieci do 2. roku życia, z największym nasileniem przypadków do ukończenia pierwszego roku życia. W porównaniu z 2023 rokiem, w tej grupie wiekowej odnotowano wzrost zapadalności o 8,4%.
Najskuteczniejszą metodą ograniczającą liczbę ciężkich przypadków biegunek wirusowych i związanych z nimi hospitalizacji u dzieci pozostają szczepienia ochronne. Ich głównym celem jest ochrona przed groźnymi powikłaniami wymagającymi leczenia szpitalnego.
Zdecydowaną większość przypadków, potwierdzonych laboratoryjnie, stanowiły zachorowania hospitalizowane w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu – na oddziałach pediatrycznym, wewnętrznym oraz obserwacyjno-zakaźnym. Zgłoszenia pochodziły również z ościennych szpitali. Pozostałe przypadki, diagnozowane w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie objawów klinicznych i bez potwierdzenia laboratoryjnego, klasyfikowano jako zakażenia wirusowe jelit o nieokreślonej etiologii.
źródło: dane PSSE w Raciborzu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz