Plan dla Rafako 2.0. Koreańczycy zainteresowani inwestycją w Raciborzu

Coraz więcej wiadomo o planach inwestorów związanych z zakładem przy ul. Łąkowej. Nie można wykluczyć, że w Raciborzu pojawią się Koreańczycy. To element polskiej polityki wzmacniania potencjału armii. Temat podejmuje rp.pl.
– Powstaje plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny – pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. Dziennik przypomina to, co już wiadomo. Na majątku upadłej spółki ma gospodarować nowy podmiot utworzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal i Towarzystwo Finansowe Silesia. Od kilku dni wiadomo, że trójka potencjalnych inwestorów buduje model biznesowy.
– Pierwszym krokiem „grupy ratunkowej” jest dialog Agencji Rozwoju Przemysłu z syndykiem w celu przywrócenia stałej zdolności Rafako do konkurowania na rynku. Jeśli uda się przywrócić spółkę na rynek, pojawi się pytanie o model działalności takiego podmiotu. Opcje są co najmniej trzy, a jedną z nich jest potencjalny inwestor z dalekiej Azji, który – jak wynika z naszych informacji – przygląda się Rafako – informuje rp.pl.
– Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polimex Mostostal S.A. oraz Towarzystwo Finansowe „Silesia” sp. z o.o. złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy. Sprawa jest w toku – to kolejny komunikat, który pojawił się wczoraj w obiegu medialnym. – Zgodnie ze zgłoszeniem, nowo powołana spółka ma pełnić rolę wehikułu specjalnego przeznaczenia, wyspecjalizowanego w dostarczaniu rozwiązań dla sektora energetycznego i zbrojeniowego – podał UOKiK.
Nadrzędnym celem inwestorów ma być uzyskanie satysfakcjonującej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału, przy czym kluczową rolę ma odegrać giełdowy Polimex Mostostal S.A. Jego główni akcjonariusze to: ENEA, ENERGA, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Orlen Technologie.
– Strony umowy przystępują do spółki utworzonej przez jeden z podmiotów, a następnie obejmą udziały w podwyższonym kapitale zakładowym do wysokości 9 mln zł każda. W drodze przystąpienia do spółki, a następnie objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, zaangażowanie finansowe Polimeksu nie przekroczy 9,15 mln zł – podaje rp.pl. Ta spółka ma przejąć zorganizowaną część przedsiębiorstwa Rafako lub wybrane aktywa.
– Opcje dalszej egzystencji nowego podmiotu wydają się być trzy. Pierwsza zakłada, że nowe Rafako będzie działać w ramach ARP, które będzie stopniowo przejmować większą kontrolę nad spółką względem dwóch pozostałych udziałowców. Druga zakłada, że to Polimex będzie chciał na bazie majątku firmy i być może wracającej do spółki niedawno zwolnionej załogi zbudować nowy podmiot. Mimo że na obecnym etapie – z tego, co słyszymy – nie jest brany pod uwagę inwestor zewnętrzny, zagraniczny, to nieoczekiwanie takowy pojawił się na horyzoncie. Ta trzecia z możliwych opcji ratunku dla Rafako związana jest ze zbrojeniówką. W ramach postępowania zakupu okrętów podwodnych „Orka” potencjalni kontrahenci składają też propozycje dotyczące rozwoju przemysłu. Tak więc południowokoreańska Hanwha zadeklarowała, że może – jak wynika z naszych informacji – zainwestować w Rafako. Z tym że warto pamiętać, iż oferta z Korei Południowej jest jedną z sześciu na stole i wcale nie jest tą najwyżej ocenianą. Biorąc pod uwagę uwarunkowania polityczne i presję na to, by jednak kupować uzbrojenie w krajach Unii Europejskiej, szanse na realizację tego scenariusza wydają się znikome. Dlatego też trzecia opcja rozwoju Rafako jest obecnie warunkowa i zależy od losów innego przetargu – informuje Rzeczpospolita.
To jednak nie jedyny scenariusz dla zakładu przy Łąkowej. Z naszych informacji wynika, że wejściem do Raciborza zainteresowani są także Czesi.
Co ciekawe, już kilka lat wcześniej, zarówno Polimex Mostostal S.A. jak i Koreańczycy byli zainteresowani Rafako. W 2022 r. Rafako i Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.
Komentarze (8)
Dodaj komentarz