Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 kwietnia 202510:54

Raciborski SUNEX stworzył system do długoterminowego magazynowania energii w domu

 Raciborski SUNEX stworzył system do długoterminowego magazynowania energii w domu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

SUNEX stworzył system, który umożliwia prosumentom długoterminowe magazynowanie energii w warunkach domowych i w małym przemyśle. W ramach systemu współpracują: panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną, elektrolizer przetwarzający ją na wodór, zbiorniki zewnętrzne do magazynowania wodoru, ogniwo paliwowe do produkcji energii elektrycznej z wodoru. System jest dedykowany głównie do magazynowania energii do zasilania pompy ciepła w zimie. System jest ekologiczny – do produkcji wodoru potrzebne są jedynie woda i energia elektryczna, która może być wytwarzana za pomocą paneli fotowoltaicznych. Cena całego zestawu będzie wynosić kilkadziesiąt tysięcy euro, a do sprzedaży ma trafić na przełomie 2025/2026 r.

SUNEX, czołowy polski producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE, stworzył system do długoterminowego magazynowania wodoru w warunkach domowych i w małych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Opracowane rozwiązanie, w zależności od całkowitej pojemności zbiorników, umożliwia długoterminowe magazynowanie wodoru, który może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię budynku nawet na kilka miesięcy. Przykładowo zbiorniki o pojemności 3 m3 będą mogły zmagazynować ok. 60 kg wodoru, co stanowi ekwiwalent ok. 2000 kWh energii chemicznej, którą później można przetworzyć na ciepło i energię elektryczną przy wykorzystaniu ogniw paliwowych.

- Naszym celem było stworzenie produktu, który pozwoli w długim terminie magazynować energię. I to się udało dzięki opracowaniu zbiorników do magazynowania wodoru. Wraz z pozostałymi urządzeniami: panelami fotowoltaicznymi, elektrolizerem i pompą ciepła tworzą kompletny system do magazynowania energii i efektywnego ogrzewania budynków. Jego główną zaletą jest możliwość magazynowania energii wytworzonej z OZE w celu jej późniejszego wykorzystania, np. do ogrzewania. W przypadku budynków wyposażonych w fotowoltaikę i pompę ciepła najwyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zimą, a jej największa produkcja latem. Nasze rozwiązanie pozwoli zniwelować to przesunięcie czasowe – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, elektrolizer przetwarza ją na wodór, który jest magazynowany w zbiornikach (kompozytowych - lżejszych i bardziej szczelnych od stalowych) na zewnątrz budynku. Większa szczelność zbiorników zapobiega stratom wodoru w procesie jego długoterminowego magazynowania. W okresie kiedy występuje zapotrzebowanie na ciepło, ogniwo paliwowe pobiera zmagazynowany wodór i wytwarza energię elektryczną, która zaś zasila pompę ciepła.

System może znaleźć zastosowanie nie tylko w przydomowych instalacjach, ale także w małym przemyśle, np. do zasilania wodorem wózków widłowych.

Wodorowy system magazynowania spółka będzie oferować na strategicznych dla niej rynkach zagranicznych, głównie w Niemczech i Austrii. To też kluczowe rynki eksportowe dla SUNEX, na których spółka realizuje ponad 80 proc. sprzedaży. SUNEX jest na nich obecny również poprzez akwizycje. Spółka nabyła austriacki Krobath, a następnie stała się właścicielem niemieckiej spółki instalacyjnej Drolsbach oraz części udziałów w austriackiej SA-Energietechnik.

- W Niemczech istnieje wiele, nie w pełni wykorzystanych instalacji fotowoltaicznych. W przypadku naszego systemu, głównymi klientami będą osoby, które już posiadają OZE, ale nie chcą oddawać wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci. Wiele osób korzysta z metod magazynowania energii w bateriach, ale technologia ta umożliwia zasilanie najwyżej przez kilka dni, a zwykle kilka godzin. My proponujemy magazynowanie w długim okresie – mówi Romuald Kalyciok.

Czas instalacji systemu jest porównywalny do montażu kotłowni wyposażonej w pompę ciepła lub inne tradycyjne źródła ciepła. Rozwiązania do magazynowania wodoru są bezpieczne w użytkowaniu dzięki zastosowaniu specjalistycznych zaworów, technologii monitorujących i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Instalacja jest równie bezpieczna jak tego typu rozwiązania stosowane w autobusach wodorowych, których coraz więcej jeździ już po polskich drogach. 

elektrolizer_sunex

O Grupie SUNEX

Jest czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferuje inteligentne systemy stosowane zarówno w technice grzewczej oraz solarnej. Oparte są one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z dedykowanymi systemami sterowania. Rozwija jednocześnie produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z systemów bazujących na OZE wraz z pełnym asortymentem towarzyszącym jak: systemy połączeniowe, montażowe, sterujące, niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań. 

W 2023 r. około 84% produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne – głównie Europy Zachodniej. W 2023 r. przychody grupy SUNEX wyniosły 315,7 mln zł, a zysk netto sięgnął 24,4 mln zł. Dysponuje własnym działem badań i rozwoju (R&D) z doświadczonym zespołem inżynierskim posiadającym szerokie kompetencje w zakresie urządzeń OZE i ich integracji.

 

Autor: informacja prasowa, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.