Coraz większe zagrożenie pryszczycą. Kontrole na granicy, spotkanie na zamku

W związku z potwierdzonymi ogniskami pryszczycy na terytorium Węgier, Słowacji i Austrii, w województwie śląskim od 8 marca 2025 roku prowadzone są wzmożone kontrole graniczne transportów zwierząt oraz pojazdów ciężarowych i dostawczych na granicy z Republiką Czeską i Słowacją. Prowadzą je śląskie służby w tym Policja. Celem działań jest zapobieganie przeniknięciu wirusa na teren Polski oraz ochrona krajowego sektora hodowlanego i rolniczego. Do tej pory służby skontrolowały ponad 30 tys. pojazdów.
W związku z potwierdzonymi ogniskami pryszczycy na terytorium Węgier, Słowacji i Austrii, w województwie śląskim od 8 marca 2025 roku prowadzone są wzmożone kontrole graniczne przez służby w tym Policję. Mundurowi pełnią całodobową służbę, kontrolując wjeżdżające na teren Polski pojazdy pod kątem przewozu zwierząt, produktów czy przedmiotów, które mogłyby przenosić tą groźną, zakaźną chorobę wirusową zwierząt.
W czwartek, 10 kwietnia w powiecie cieszyńskim wizytowali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Jacek Stelmach oraz Wojewoda Śląski Marek Wójcik, którzy sprawdzili, jak przebiegają działania kontrolne realizowane na przejściach granicznych z Czechami i Słowacją i drogach dojazdowych.
Na punkcie kontrolnym przy granicy polsko-czeskiej w Cieszynie odbył się briefing prasowy poświęcony działaniom zapobiegającym rozprzestrzenianiu się pryszczycy, który poprzedziło spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W briefingu udział wzięli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Konrad Kuczera oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za kontrole graniczne.
Śląskich policjantów reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, inspektor Jacek Stelmach, który podkreślił zaangażowanie funkcjonariuszy w działania prewencyjne oraz znaczenie współpracy między służbami w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się pryszczycy.
Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe działania służb, zaprezentowano efekty ponad 30 tysięcy przeprowadzonych kontroli oraz omówiono dalsze kroki mające na celu ochronę kraju przed zagrożeniem epizootycznym.
Od początku akcji funkcjonariusze przeprowadzili już ponad 30 000 kontroli, z czego około 12 000 tysięcy kontroli wykonali śląscy policjanci.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 roku, nadal obowiązuje zakaz wwozu na teren Polski:
- żywych zwierząt parzystokopytnych (bydło, świnie, owce, kozy),
- produktów pochodzenia zwierzęcego,
- paszy, obornika, siana i słomy z obszarów objętych ogniskami pryszczycy (Węgry, Słowacja, Austria) oraz stref buforowych wyznaczonych przez służby tych krajów.
W działania zaangażowane są:
Policja
Straż Graniczna
Krajowa Administracja Skarbowa
Inspekcja Transportu Drogowego
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
Na terenie województwa śląskiego utworzono pięć punktów kontrolnych w powiatach cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim i żywieckim. Kontrole odbywają się m.in. w następujących lokalizacjach:
Cieszyn (S52),
Chałupki (DK78),
Gorzyczki (A1),
Zwardoń-Korbielów (DW945),
Zwardoń-Laliki (S2).
Na ten moment w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku pryszczycy, jednakże w związku z ogniskami tej choroby występującymi na terenie Węgier, Słowacji i Austrii, obowiązują restrykcyjne przepisy zakazujące przewozu materiałów potencjalnie zakaźnych z tych rejonów.
Zakaz ten obowiązuje również w odniesieniu do stref buforowych wyznaczonych przez służby weterynaryjne państw objętych ogniskami choroby.
Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do zaleceń i respektowanie obowiązujących przepisów. To nie tylko kwestia prawa, ale i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo biologiczne naszego kraju.
Pryszczyca nie jest groźna dla ludzi, jednak jej wystąpienie wiązałoby się ze stratami gospodarczymi i społecznymi. Ostatni przypadek tej choroby w Polsce odnotowano w 1971 roku.
Więcej informacji o sytuacji epizootycznej oraz zasadach bezpieczeństwa można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/pryszczyca
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany