Kto zagląda do Stacji Młodych i witraże w Markowicach – migawki z komisji oświaty

23 kwietnia w sali kolumnowej raciborskiego magistratu zebrali się radni będący członkami Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Podczas posiedzenia omówiono uchwały przygotowane na najbliższą sesję Rady Miasta Racibórz.
Pierwszym punktem posiedzenia było sprawozdanie z działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej za 2024 rok oraz bieżące działania w 2025 roku. Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Małgorzata Szczygielska, dyrektor placówki z ulicy Kasprowicza.
Szefowa miejskiej instytucji przedstawiła działania, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach 2024 roku (poprzednia wizyta M. Szczygielskiej miała miejsce na listopadowej komisji – przyp. red.). Podczas prezentacji przedstawiono liczbę czytelników zarejestrowanych ogółem (wzrost o 101 osób), stan zbiorów na koniec 2024 roku oraz dostępność zasobów cyfrowych za ubiegły rok.
Wymieniono także wydarzenia, jakie miały miejsce w miesiącach od stycznia do kwietnia 2025 roku. Wśród nich znalazły się: Dni Wody, Noc z Andersenem, Karaoke na Stacji Młodych, różnorodne warsztaty, Noc Gier na Stacji Młodych oraz warsztaty kulinarne na raciborskim dworcu. W ofercie raciborskiej książnicy znalazły się również spotkania i warsztaty dla dorosłych czytelników. Dyrektorka przedstawiła biblioteczne kluby, które prowadzą działalność w jej ramach.
Małgorzata Szczygielska przedstawiła także informacje o projektach realizowanych przez kierowaną przez nią jednostkę. Wśród nich znalazły się projekty z budżetu obywatelskiego zapewniające zajęcia jogi dla najmłodszych. Sterniczka biblioteki poinformowała także o złożonych wnioskach projektowych.
Szefowa MiPBP poinformowała także o nadchodzących wydarzeniach. Już niebawem, bo w maju, odbędzie się wiele ciekawych inicjatyw, w tym przeznaczonych dla fanów Gwiezdnych Wojen. Nie zabraknie także wydarzeń charytatywnych, wśród których znajdzie się kolejny raciborski Bieg z Książką. Zaplanowane zostały także wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Przewodnicząca Ludmiła Nowacka zapytała o Stację Młodych. – Jak tam sobie radzicie, bo to jednak wasza najnowsza filia – dociekała. – Wbrew temu, co myśleliśmy, że gośćmi będą młodzi z całego powiatu, tak nie jest. Głównie jest to młodzież z Raciborza. To takie miejsce spotkań bez zobowiązań pod postacią konieczności wypożyczenia książki. Można tam zagrać w bilarda, na konsoli albo po prostu napić się kawy. Dzięki temu ci młodzi ludzie mają gdzie poczekać, a nie włóczą się po mieście – stwierdziła M. Szczygielska.
– Myślę, że dzisiejsza komisja to dobra okazja, żeby na ręce pani dyrektor złożyć podziękowania za prowadzenie tej placówki. Wychodzi ona poza standardowe, sztywne ramy biblioteki. To prężna jednostka kultury. Zadanie, którym było prowadzenie Stacji Młodych – stwierdził wiceprezydent Michał Kuliga na zakończenie dyskusji w tym punkcie.
Radni zapoznali się także z uchwałą w sprawie udzielenia dotacji celowej na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Przedstawieniem zajęła się miejska konserwator zabytków, Maria Olejarnik.
– Środki te przeznaczone mają zostać na odtworzenie witraży zniszczonych podczas zeszłorocznej nawałnicy. Ma to być kwota 50 tys. złotych. Parafia pozyskała już wstępną promesę z MKiDN na kwotę 100 tys. złotych. W ramach prac nie zostaną naprawione jedynie te witraże, które zostały zniszczone podczas nawałnicy, ale także te, które zostały już wcześniej zamurowane. Na przeprowadzenie prac jest już zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż kościół wpisany jest do rejestru – powiedziała miejska konserwator.
Uchwałę poddano pod głosowanie bez dyskusji. Dziesięciu radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu. Dokument zyskał więc pozytywną opinię komisji.
Pod obrady trafiła także uchwała w sprawie zmiany budżetu miasta na 2025 rok. Jej przedstawieniem zajął się Skarbnik Miasta, Dariusz Holesz.
Jako pierwsza do dyskusji zgłosiła się radna Magdalena Kusy. – Dlaczego tak duże kwoty na przeciwdziałanie używkom nie zostały wykorzystane w zeszłym roku? I jeśli można, proszę o przekazanie, na jakie zadania czy konkursy zostaną przeznaczone w tym roku? – pytała. – Przygotuję odpowiednią odpowiedź na piśmie, bo nie chciałbym wprowadzić w błąd – stwierdził wiceprezydent Michał Kuliga.
– Z czego wynika zmniejszenie kwoty dla PK? Czy do tej pory płaciliśmy za śmieci za dużo? – pytał radny Michał Fita. – System gospodarowania odpadami w Raciborzu jest bardzo skomplikowany. Jest to dostosowanie planów do zawartych umów z odbiorcami poszczególnych frakcji odpadów. Szczegółowo zostanie to omówione na jutrzejszej komisji, na którą serdecznie zapraszam – odpowiedział D. Holesz.
Uchwałę poddano pod głosowanie. Czterech radnych było za, sześciu się wstrzymało, a trzech było nieobecnych. Dokument zyskał pozytywną opinię gremium.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz