Do Raciborza zjechał kwiat polskiej nauki

W Muzeum Mirosław Lenk i prof. dr hab. Paweł Rowiński podpisali umowę o współpracy miasta Racibórz z PAN, w raciborskiej PWSZ prezydent Raciborza i rektor Michał Szepelawy oficjalnie ogłosili Raciborskie Dni Nauki i Techniki za otwarte, a w G 3 uczniowie prezentują zjawiska z ich kierunkami nauki związane.
Trwają Raciborskie Dni Nauki i Techniki. Rozpoczęło je spotkanie przedstawicieli władz miasta i instytucji miejskich z Radą Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Po wykładzie przewodniczącej RUN prof. dr hab. Magdaleny Fikus oraz prezentacjach prof. dr hab. Pawła Rowińskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki PAN pod tytułem „GeoPlanet” i redaktora Grzegorza Wawocznego pod tytułem „Osiągnięcia naukowe w Raciborzu” podpisano umowę o dalszej współpracy mającej na celu popularyzację nauki w różnych aspektach dydaktycznych pomiędzy Instytutem Geofizyki PAN w Warszawie a miastem Racibórz. - Obok Raciborskiego Obserwatorium Geofizycznego chcemy stworzyć "Ogród Nauki" - zdradził Mirosław Lenk.
O godzinie 12.00 oficjalnie Dni Nauki i Techniki otworzyli prezydent Raciborza Mirosław Lenk i rektor raciborskiej PWSZ prof. Michał Szepelawy. Obecnie w auli raciborskiej uczelni trwają wykłady, a w Gimnazjum nr 3 do godz. 14.00 obejrzeć można wystawę techniczną, o którą zadbali uczniowie szkół średnich. W Instytucie Sztuki PWSZ o godz. 13.00 rozpoczęły się warsztaty fotograficzne dla studentów, które prowadzi dr Patrycja Dołowy, sekretarz RUN.
Jeszcze dzisiaj, o godz. 16.30 Rada Upowszechniania Nauki PAN spotka się ze Stowarzyszeniem SKALA w Obserwatorium Geofizycznym. Prezentację pt. Popularyzacja nauki w środowisku lokalnym przedstawi mgr Jan Kalabiński. A jutro drugi dzień raciborskiego święta nauki i kolejne naukowe atrakcje.
Program drugiego dnia Raciborskich Dni Nauki i Techniki:
Gimnazjum nr 3
09.00 Oficjalne otwarcie wystawy Technicznej w murach Gimnazjum nr 3, zwiedzenie wystawy przez gości z Rady Upowszechniania Nauki PAN.
10.00 Prezentacja pod tytułem Z góry widać lepiej - mgr inż. Sebastian Aleksandrowicz, Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie.
10.00 Równolegle do wykładów Warsztaty Fotograficzne dla gimnazjalistów, które przeprowadzi dr Patrycja Dołowy, sekretarz RUN PAN, oraz Warsztaty Dziennikarskie, które przeprowadzą redaktor Dorota Romanowska (Newsweek Polska) i redaktor Krzysztof Michalski,(Polskie Radio Warszawa).
10.25 Prezentacja pod tytułem Rok z życia polskich stacji polarnych – dr Jerzy Giżejewski, Instytut Geofizyki PAN, Zakład Badań Polarnych w Warszawie.
10.45 Projekcja filmu dokumentalnego „Reaktor”, którego współautorem scenariusza jest red. Grzegorz Wawoczny.
11.10 Prezentacja historycznego zakładu raciborskich wodociągów, red. Grzegorz Wawoczny.
11.20 – 12.00 Przerwa, rozmowy kuluarowe.
12.10 Zwiedzenie Zakładu Wodociągów – prezes zarządu Krzysztof Kubek.
14.00 Zakończenie wizyty RUN PAN w Raciborzu – pożegnanie w Hotelu Polonia.
JaGA
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany