Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 stycznia 201220:43

Na zamku wręczono nagrody Mieszko

Na zamku wręczono nagrody Mieszko - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kornelia Czogalik, Krystyna Lamczyk, Gabriela Habrom-Rokosz, Marceli Reszka, Aleksandra Gamrot oraz Aleksandra Orłowska - to laureaci nagród Mieszko 2011, przyznawanych wyróżniającym się animatorom kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji powiatu raciborskiego.

- To właściwie nie tyle nagroda, co podziękowanie - podkreślał dziś starosta Adam Hajduk. Uroczystość odbyła się na zamku i zgromadziła samorządowców oraz działaczy kultury. Do nagrody mogą zgłaszać samorządy, stowarzyszenia lub inne instytucje. Muszą uzasadnić kandydaturę. Spośród nimonowanych laureata wybiera kapituła pod przewodnictwem rektora PWSZ. Wybrany otrzymuje figurkę z brązu przedstawiającą Mieszka I, założyciela księstwa raciborskiego. Sam starosta wręcza co roku Mieszka specjalnego. Dziś odebrała go Aleksandra Orłowska, pedagog, tancerka, współtwórczyni Bajtel Gali, aktywna działaczka Uniwersytetu III Wieku, opiekunka działającego przy nim zespołu. - Szczególnie za galę, w której dzieci mogą realizować swoje marzenia podobne do naszych, wręczam pani nagrodę - stwierdził starosta Hajduk.

Oto laureaci

- twórczość literacka - Kornelia Czogalik - polonistka i teolog, autorka Oratorium Rudzkiego: Dróżki Matki Boskiej Pokornej, przypominającego o cysterskim rodowodzie rudzkiego sanktuarium i opactwa, będących centralnym miejscem pielgrzymek wiernych z diecezji gliwickiej. Jest także współautorką zbioru kazań oraz autorką tłumaczeń dwóch książek Wernera Küstenmachera  i  pieśni liturgicznych. Kornelia Czogalik przez dekadę redagowała Gazetę Parafialną w Babicach, pisze do Gościa Niedzielnego. Prowadzi również zespoły teatralno - kabaretowe, dla których przygotowuje teksty literackie, i opracowuje choreografię do przedstawień.

- animacja kulturalna - Krystyna Lamczyk - wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Tworkowie, animatorka wielu działań związanych z folklorem ziemi raciborskiej. Znawczyni i propagatorka tradycji, obyczajów i kuchni śląskiej. Pomysłodawczyni takich działań jak szkubanie pierza, czy kiszenie kapusty. Krystyna Lamczyk działa na polu pomocy społecznej, na rzecz lokalnej społeczności, udziela się w pracach Caritasu, parafii i sołectwa Tworków, współpracuje z instytucjami kulturalnymi na terenie gminy i powiatu. Współtworzy i uczestniczy w szeregu imprez o charakterze lokalnym: dożynkach, festynach, konkursach i kiermaszach kulinarnych. Promuje gminę Krzyżanowice i ziemię raciborską także poza ich granicami m.in. w powiecie Maerkischer.;

- twórczość plastyczna - Gabriela Habrom-Rokosz - artystka - fotograf, malarka, miłośniczka przyrody, lider ekologii. Zrealizowała ponad 100 wystaw twórczości artystycznej, w tym 50 indywidualnych. Jest inicjatorką i prowadzącą kilkudziesięciu projektów artystyczno - edukacyjnych na terenie Polski, Czech, Słowacji i Niemiec w formie akcji plastycznych, warsztatów twórczych i plenerów artystycznych. Współpracuje jako wolontariusz z wieloma instytucjami kultury i sztuki oraz placówkami oświatowo dydaktycznymi, za co otrzymała nagrodę i tytuł wolontariusza roku. Jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Założycielka i opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON. Jej autorskie credo brzmi "Człowiek jest autorem śladu, który pozostawił czas".

- twórczość estradowa - muzyka - Marceli Reszka - założyciel i dyrygent młodzieżowego chóru Bel Canto mającego w swoim repertuarze pieśni wywodzące się z regionu raciborskiego. W czasie 17-letniej działalności chóru, odniósł z nim liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. W 2011 r. chór odznaczony został srebrną Odznaką Honorową Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz dyplomem specjalnym z okazji 100-lecia Zjednoczonego Ruchu Śpiewaczego na Śląsku, a sam laureat za zasługi w pracy społecznej otrzymał Złotą Odznakę Honorową z Laurem. Marceli Reszka jest autorem "Zbioru kolęd, pastorałek i melodii bożonarodzeniowych" oraz kompozycji na chór mieszany, nagrodzonej i opublikowanej nakładem Śląskiej Biblioteki Muzycznej.

- szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w 2011 r. - Aleksandra Gamrot - lekarz i dyrygent w jednej osobie. Wychowała się w umuzykalnionej rodzinie, mama grała na organach, tata - Nikodem Burek - był dyrygentem chóru w parafii św. apostołów Mateusza i Macieja w  Raciborzu-Brzeziu. To po nim w 1997 r. przejęła schedę. Oparty dotąd o pieśni kościelne repertuar chóru poszerzyła o kolejne dzieła muzyki sakralnej i utwory świeckie. Prowadzony przez laureatkę chór regularnie występuje na festiwalach: kolędowych, pieśni maryjnych, Stanisława Moniuszki oraz do słów Josepha von Eichendorffa, na którym zdobył nagrodę Grand Prix. Rok 2011 przyniósł grupie także inne sukcesy m. in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Chór brał także udział w spektaklu Wesele Raciborskie wystawianym z okazji 100-lecia Domu Kultury Strzecha w Raci borzu.

Nominowani

Kategoria – TWÓRCZOŚĆ LITERACKA
1. Bindacz Justyna
2. Czogalik Kornelia
3. Trojan-Krzynowa Mieczysława

Kategoria – ANIMACJA KULTURALNA
1. Lamczyk Krystyna
2. Misiak Halina
3. Wiśniewski Jerzy

Kategoria – TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA
1. Gogół-Peszke Magdalena
2. Habrom-Rokosz Gabriela
3. Latton Georg

Kategoria – TWÓRCZOSĆ ESTRADOWA - MUZYKA
1. Lubos Krystyna
2. Reszka Marceli
3. Rosół Andrzej

Kategoria – SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIE W ZAKRESIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY W MINIONYM ROKU

1. Kreis Bożena, opiekunka Krzanowskim om
2. Gamrot Aleksandra (Chór kościelny BRZEZIE)
3. Wacławczyk Dawid (Festiwal WIATRAKI)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202410:40

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

SUNEX przeniósł produkcję pomp ciepła i innowacyjnych urządzeń grzewczych do historycznego obiektu z początku XX wieku. Wcześniej budynek został wyremontowany.

materiał nadesłany
Reklama
Aktualności25 września 202411:58

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik!

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202422:22

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO]

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

W środowe (25.09.) popołudnie na boisku LKS Grzegorzowice doszło do ćwierćfinałowego starcia Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz, w którym gospodarze, występujący na co dzień w B klasie, podejmowali wyżej notowaną Unię Racibórz z klasy okręgowej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.