Jubileusz 60-lecia Koła Łowieckiego Bażant

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach. Mszy św. przewodniczył ks. Marian Kasperczyk, kapelan śląskich myśliwych, który wygłosił także Słowo Boże. Stronę muzyczną Mszy św. uświetnili sygnaliści i trębacze. Jubileusz, który połączono z obchodami ku czci św. Huberta, zgromadził poczty sztandarowe z kół łowieckich całego regionu, myśliwych i działaczy, przedstawicieli władz samorządowych.
Po mszy myśliwi kontynuowali świętowanie w namiocie ustawionym na swojej działce przy leśniczówce. Życzenia z okazji jubileuszu na ręce prezesa Maksymiliana Klimży złożyli m.in.: przedstawiciel Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach Wiesław Tomecki i łowczy rejonu rybnickiego Ryszard Paszenda. Wyróżniającym się myśliwym i działaczom wręczono okolicznościowe medale.
Wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki podziękował myśliwym za troskę i dbałość o naturę oraz podejmowanie działań mających na celu zachowanie i rozwój populacji zwierząt dziko żyjących: "Sześćdziesiąt lat to rocznica godna chwili refleksji nad ogromnym wkładem pracy, która przynosi z każdym kolejnym rokiem poprawę zagospodarowania obwodu łowieckiego, a myśliwi na bieżąco rozwiązują problemy szkód w uprawach rolnych, czuwają nad wyżywieniem zwierzyny oraz dbają o rozwój zwierzostanu". Po części oficjalnej i pamiątkowym zdjęciu myśliwi i ich goście biesiadowali do wieczora.
Historia Koła Łowieckiego nr 2 Bażant w Raciborzu
Koło Łowieckie Bażant powstało w 1953 r. w wyniku podziału Koła Łowieckiego Łoś, przyjmując nazwę Koła Łowieckiego nr 2 Gwardia w Raciborzu. Założycielami byli nieżyjący już koledzy: Jan Kaszny, Piotr Romaniak, Rudolf Koczwara, Henryk Kiełkowski, Zygfryd Harazim, Juliusz Zawadzki, Witold Bierawski, Jan Jaworek i Adam Szal. Na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym członków Koła, uchwałą z 11 maja 1991 r. przyjęto nazwę Koło Łowieckie nr 2 Bażant w Raciborzu. W 2003 roku na 50-lecie Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi dla Łowiectwa Województwa Śląskiego.
Aktualnie Koło liczy: 36 członków macierzystych, 2 niemacierzystych oraz 1 stażystę. Teren działania obejmuje gminy Krzyżanowice, Krzanowice, Pietrowice Wielkie oraz Racibórz. Do 8 marca 2013 r. Koło działało na dwóch obwodach polnych - 164 i 175. Po decyzji Marszałka Województwa Śląskiego, 9 marca 2013 r. obwody scalono w jeden Obwód 164. Powierzchnia dzierżawionych przez Koło terenów to 13,899 ha.
Koło posiada własny sztandar, ufundowany w 2010 r. przez dwóch myśliwych - kol. Maksymiliana Klimżę i kol. Medarda Karpisza. Kultywuje kulturę i tradycje łowieckie. Polowania mają właściwą oprawę, kończą się uroczystym pokotem i odegraniem należnych tradycyjnych sygnałów myśliwskich. Każdego roku organizowane jest polowanie hubertowskie, zakończone uroczystą Mszą św. na terenie Altany. Również obowiązkowym punktem naszego kalendarza łowieckiego jest polowanie wigilijne, zakończone wspólnym łamaniem się opłatkiem i poczęstunkiem. Z każdym rokiem przybywali kolejni pasjonaci myślistwa, którzy przez dziesięciolecia tworzyli historię oraz obecny wizerunek Koła.
Galerię zdjęć zobaczysz także TUTAJ
(w)
fot. Sisi
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.