Herb miasta w nowej stylizacji a do tego flaga
Zgodnie z projektem uchwały prawo używania herbu i flagi przysługiwać będzie:
1) organom Miasta Racibórz;
2) Urzędowi Miasta Racibórz;
3) jednostkom organizacyjnym Miasta Racibórz;
4) radnym Rady Miasta Racibórz w sprawach związanych z wykonywaniem mandatu;
5) osobom fizycznym, prawnym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej.
Będą je mieli zatem wszyscy, ale trzeba pamiętać, że "herb i flaga mogą być używane tylko w kształcie, proporcjach i kolorach zgodnych ze wzorami graficznymi określonymi w załącznikach do uchwały" (patrz galeria). Ograniczenie dotyczy jedynie przedsiębiorców. Projekt zawiera zapis, iż "używanie herbu i flagi poprzez umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu gospodarczego następuje wyłącznie za zgodą Prezydenta Miasta Racibórz, wyrażoną w formie pisemnej". Pisemny wniosek powinien zawierać uzasadnienie, przewidywany cel wykorzystania herbu lub flagi oraz projekt graficzny materiałów, na których mają być umieszczone. Prezydent też, będzie mógł żądać zaprzestania używania herbu i flagi, jeżeli "podmiot uprawniony wykorzystuje herb lub flagę Miasta Racibórz w sposób nie zapewniający należytej czci i szacunku, naraża dobre obyczaje, prestiż lub interes Miasta Racibórz na szkodę".
Projekt zawiera też zapis dopuszczający "używanie materiałów informacyjnych zawierających herb w dotychczasowej symbolice przez okres 3 lat od daty wejścia w życie niniejszej uchwały, a w przypadku elementów małej architektury i nawierzchni do momentu zużycia technicznego".
W uzasadnieniu czytamy: Projekty herbu i flagi Miasta Racibórz zostały wykonane zgodnie z arkanami sztuki heraldycznej i przesłane do zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zgodnie z wymogami ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130). Komisja Heraldyczna dokonała oceny przedstawionych projektów w zakresie zgodności z zasadami heraldyki, weksykologii i miejscowej tradycji. Na podstawie Uchwały nr 108-1342/O/2013 Komisji Heraldycznej z dnia 5 lipca 2013 r. projekty uzyskały pozytywną opinię Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Skąd w herbie Raciborza pół koła z pięcioma pełnymi szprychami? Otto Hupp, jak wzmiankuje Paweł Newerla w Dziejach Raciborza i jego dzielnic, stanął na stanowisku, że połowa koła (niemieckie Rad) ma wskazać na niemieckie brzmienie miasta Ratibor. Według Antoniego Polańskiego koło jest prawdopodobnie godłem pierwszego wójta. Nina Kracherowa przypomina z kolei, że Piast był kołodziejem i stąd zapewne koło w herbie miasta, któremu dali początek właśnie piastowscy książęta z raciborskiego zamku. Ostatnio dr Norbert Mika wskazał na pomijany dotąd fakt, że herb Raciborza pół orła i pół koła z pięcioma szprychami zaczął się pojawiać z chwilą zmiany ustroju miasta z końcem XIII w. Dziedzicznego wójta, za zgodą księcia raciborskiego Przemysła, zastąpiono 5-osobową radą miejską. Pół orła symbolizowałoby zatem książęcą władzę piastowską, a pół koła z pięcioma szprychami 5-osobową radę, która rządziła lewobrzeżnym miastem. Dawniej pół koła w herbie nie miało dwóch połówek szprych. Wprowadzono je dopiero po ostatniej wojnie (patrz Herb Raciborza w herbarzu Johanna Siebmachera w galerii).
opr. waw
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany