Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lipca 200915:11

Muzeum: na lato najlepsza AFRYKA

Muzeum: na lato najlepsza AFRYKA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Gdyby czas można było eksportować, Afryka byłaby bardzo bogata – twierdzi znawca tego kontynentu Lucjan Buchalik. Jego wykład poprzedził wczorajsze otwarcie wystawy pt. Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej w raciborskim muzeum.

- Nie można nakreślić obrazu przeciętnego Afrykańczyka. Bo tak jak różni są Europejczycy, jedni hodują renifery, a inni uprawiają oliwki, tak różni są Afrykańczycy z różnych części tego kontynentu. Jedni są dobrymi rybakami, inni pasterzami, rolnikami czy rzemieślnikami. Ale na pewno są dużo biedniejsi niż Europejczycy – to słowa dyrektora Miejskiego Muzeum w Żorach, Lucjana Buchalika, który Czarny Ląd odwiedza regularnie od 25 lat. Wyniki jego fascynacji Afryką można zobaczyć na wystawie Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej. Ekspozycję przygotował Dział Kultur Pozaeuropejskich żorskiego muzeum. Wszystkie materiały, wykorzystane przy jej organizacji, pozyskano w trakcie wypraw naukowo–badawczych, prowadzonych przez pracowników Muzeum miejskiego w Żorach.

Dyrektor Buchalik opowiadał o różnych plemionach zamieszkujących Afrykę od północy do południa. Mówił między innymi o mieszkających na Saharze Tauregach, którzy zasłaniają twarze chustami barwionymi w naturalnym indygo, dlatego też zwani są czasami Błękitnymi Rycerzami. Według starej afrykańskiej legendy zwyczaj zakrywania twarzy przez męską część plemienia wziął się z tego, że założyciel tego rodu, nie cieszący się zbyt wielką urodą, zakochał się w pięknej pannie. Wiedział, że jego twarz nie zrobi na niej dobrego wrażenia, zdobył ją jednak, pokazując swoje inne walory i przymioty. Oczywiście żyli długo i szczęśliwie, mieli dużo synów, ale ci synowie, niestety, odziedziczyli urodę po ojcu. Stąd cały ich ród do dziś zakrywa twarze chustkami.

To tylko jedna z licznych opowieści, jakimi uraczył zebranych w raciborskim muzeum Lucjan Buchalik. W klimat Afryki wprowadził ich również zespół z Kenii, Marimba Trio Band. Trzej muzycy, grający w tradycyjnych strojach i na tradycyjnych instrumentach, pochodzą z plemienia Taita Tribe. Grać uczyli się od swoich dziadków.

Wśród eksponatów, prezentowanych na wystawie, można oglądać, miedzy innymi wyroby rzemieślnicze, broń, maski oraz instrumenty muzyczne.

(jola)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.