Gminna STOLICA SPORTU

Młodzież z Pawłowa sięga po laury w piłce nożnej i ręcznej, ale dopiero teraz doczekała się sali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Mimo że budowany obiekt wiosną uległ częściowemu spaleniu, prace udało się zakończyć na czas i 1 września uroczyście przeciąć wstęgę.
Uroczystość powitania nowego roku szkolnego w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Pawłowie rozpoczęła się Mszą Świętą, której przewodniczył Ks. proboszcz Zygmunt Hupka. Podczas kazania zwrócił się do dzieci, stawiając przed nimi zadanie pracy nad systematycznością oraz walki z wadami i lenistwem.
Zaproszeni goście, na czele z posłem Henrykiem Siedlaczkiem, przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Januszem Abramowiczem, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabrielą Lenartowicz, starostą Adamem Hajdukiem, starszym wizytatorem Śląskiego Kuratorium Oświaty Haliną Sitnikow i wizytator Marią Szymanowską udali się wraz z uczniami do nowej sali gimnastycznej, którą firma BORBUD budowała od grudnia 2007 r.
Część oficjalną, prowadzoną przez Magdalenę Keler i Krystynę Plewik, poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia pamięci ofiar wydarzeń sprzed 70 laty i całej II wojny światowej. Następnie odśpiewano hymn państwowy pod przewodnictwem chóru CANTATE z Pawłowa. Jako pierwszy głos zabrał wójt Gminy Pietrowice Wielkie Andrzej Wawrzynek, podkreślając fakt, że od tej chwili wszystkie pietrowickie placówki oświatowe posiadają sale gimnastyczne. Kolejno głos zabierali oficjalni goście zwracając uwagę na wyjątkowość dzisiejszej uroczystośc, szczególnie dla uczniów oraz całego lokalnego środowiska. Przewodniczący Rady Gminy Henryk Marcinek nazwał Pawłów Gminną Stolicą Sportu, doceniając osiągnięcia sportowe młodzieży szkolnej i LKS-u. Jako ostatnia zabrała głos dyr. Regina Strzeduła. Stwierdziła, że historia sportu w Pawłowie sięga roku 1911, kiedy to założono pierwszy klub sportowy. Uprawiano wtedy lekką atletykę i palanta. W okresie międzywojennym drużyna z Pawłowa zdobyła wicemistrzostwo Niemiec, a po wojnie była dwukrotnie mistrzem Polski.
Gospodarze uroczystości: wójt i dyrektor Zespołu dziękowali instytucjom zaangażowanym w finansowanie przedsięwzięcia oraz głównemu wykonawcy za terminowe i solidne wykonanie wszystkich prac. Na uwagę zasługuje także zaangażowanie lokalnego środowiska: rodziców, pracowników Zespołu i młodzieży w pracach wykończeniowych na skwerach i zieleńcach wokół tego pięknego obiektu. Licznie zebrani rodzice, młodzież oraz uczniowie gromkimi brawami podkreślili doniosłość chwili przecięcia wstęgi. Poświęcenia nowego obiektu dokonał Ks. proboszcz Zygmunt Hupka.
To niezwykłe rozpoczęciu roku szkolnego będą po latach szczególnie wspominać uczniowie klasy pierwszej. Wychowawczyni Gabriela Kubik wraz z dyr. powitały uczniów bardzo serdecznie i wręczyły przygotowane przez rodziców rogi obfitości. Tradycyjnie też uczniowie klasy VI powitali nowych kolegów kolorowymi ołówkami. Przebieg całej części oficjalnej ubogacał pięknym śpiewem chór CANTATE pod kierunkiem Gabrieli Grytner.
Barwny i dynamiczny program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego koordynował i nad całością czuwał nauczyciel wychowania fizycznego w tej placówce Wojciech Zalewski. Wystąpiły dziewczęta z młodszej grupy tanecznej REFLEKS prowadzonej przez panią Agnieszkę Malcharczyk, chór szkolny pod kierunkiem pani Bernadety Wójcik oraz uczniowie wszystkich klas w ciekawych inscenizowanych wierszach i skeczach przygotowanych przez panią Danutę Hajdasz. Publiczność ciepłymi brawami powitała taneczną grupę przedszkolaków prowadzoną przez panią Bożenę Przybyła. Dzieci i uczniowie występowali na tle ciekawej dekoracji przygotowanej przez panią Gabrielę Kubik. Uroczystości przebiegała w myśl motta W życiu ważny jest nie triumf lecz walka, rzeczą istotną jest nie zwyciężać lecz umieć toczyć zwycięski bój. W przemówieniu dyr. placówki podkreśliła , że dzisiaj jest dzień triumfu myśli i wysiłku, wysiłku wielu. Wszyscy, którzy się zaangażowali w dzieło budowy mogą powiedzieć, że zwyciężyli. Teraz pałeczkę podniesiemy my: nauczyciele, pedagodzy, rodzice, działacze sportowi. Do nas należy teraz toczenie zwycięskiego boju by nie zmarnował się triumf myśli i fizycznego wysiłku budujących.
Zgodnie z tradycja szkoły na zakończenie wszyscy wysłuchali radosnego brzmienia pierwszego dzwonka szkolnego. Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem, zebrani goście zwiedzili też nowopowstałą izbą regionalną i wpisali się do kroniki szkolnej.
ZSP Pawłów
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany