Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji potrzebnej do przebudowy placu Długosza. Konserwator zabytków zalecił likwidację parkingów
Rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne powinny być opracowane w oparciu o koncepcję przedstawioną w pracy konkursowej na „Nadanie nowej funkcji społecznej zdegradowanej przestrzeni centrum Miasta Racibórz”, nagrodzonej przez komisję II nagrodą. Ich realizacja nie może kosztować więcej jak 6,5 mln zł brutto.
Wyeksponowanie, w tym iluminacja rzeźby św. Jana Nepomucena, docelowa likwidacja parkingów, jednolity charakter elementów małej architektury, konieczność wtórnego wykorzystania znalezionej podczas prac oryginalnej kostki granitowej, nasadzenia szlachetnymi gatunkami drzew liściastych - takie wytyczne sformułował dla projektanta Śląski Konserwator Zabytków w Katowicach. Plac Długosza, dawniej dwa place - św. Marcelego i Nowy Targ, znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.
Dokumentacja powinna nawiązywać do pracy Anny Otlik i Michała Głąba, która zdobyła drugie, najwyższe miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej rozbudowy istniejącego budynku oraz aranżacji terenu wokół budynku na placu Długosza w ramach zadania pod nazwą "Nadanie nowej funkcji społecznej zdegradowanej przestrzeni centrum Miasta Racibórz". Firma, która wygra przetarg, najpierw będzie musiała przedstawić dwie koncepcje, a następnie, na podstawie wybranej przez urzędników, opracować dokumentację.
W ramach realizacji projektu, jak czytamy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w miejscu istniejącego budynku starej stacji paliw należy zaprojektować rozbudowę, ewentualnie nadbudowę obiektu budowlanego, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, pozbawionego barier architektonicznych oraz tak zaprojektowanego, aby umiejscowić w nim:
- publiczną toaletę;
- pralnię – pomieszczenie z miejscem dla 6 pralek i 6 suszarek profesjonalnych (min 4 szt.) z wydzielonym miejscem do siedzenia;
- kawiarenkę internetową – pomieszczenie, w którym winno znaleźć się miejsca na cztery stoliki 4-osobowe oraz część dla obsługi lokalu z zapleczem socjalnym;
- salę ogólnodostępną na potrzeby warsztatowe o powierzchni około 60 m² dla 30 osób,
- pomieszczenia biurowe dla projektu Raciborskiego Banku Usług Sąsiedzkich RBUS z zapleczem socjalnym.
Teren wokół budynku należy tak zagospodarować, by kawiarnia mogła funkcjonować również w formie ogródka letniego.
Mając na uwadze aktywizację zawodową oraz społeczną mieszkańców Raciborza, w tym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, planuje się założenie w projektowanym budynku spółdzielni socjalnej jako jednego z podmiotów ekonomii społecznej. Obsługiwałaby ona RBUS – Raciborski Bank Usług Sąsiedzkich, w ramach którego każdy z mieszkańców będzie mógł oferować swoje usługi w drodze wymiany usług (usługa za usługę, bez opłaty).
W celu zapewnienia dojazdu do budynku i możliwości zaparkowania samochodów w pobliżu należy zaprojektować remont nawierzchni placu Długosza. Planuje się także renowację przylegających do placu skwerów oraz obiektów małej architektury i oświetlenia, tak aby całość tworzyła wspólną przestrzeń. Plac należy podzielić na strefy funkcjonalne, umożliwiające organizację festynów, imprez okolicznościowych, pikników rodzinnych itp.
Scena usytuowana na placu Długosza nadaje się do rozbiórki. Obiekt ten jest mocno wyeksploatowany. W miejscu tym należy wyznaczyć teren pod mobilną scenę estradową o wymiarach około 12 m x 10 m. Dodatkowo należy zapewnić miejsce obok sceny na zaplecze sceniczne przeznaczone do wykorzystania podczas organizacji imprez na rozlokowanie namiotów i kontenerów. Aranżacja terenu placu Długosza powinna uwzględnić możliwość przeprowadzania tam imprez masowych. Dla obsługi sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego należy zaprojektować zasilanie energetyczne o mocy 150-200 kW usytuowane w odległości ok. 10 m od planowanego miejsca lokalizacji sceny. W opracowaniu należy również uwzględnić ul. Basztową, rozwiązaniami architektonicznymi nawiązującymi do ul. Nowej.
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany