Zmarł prof. dr hab. Joachim Raczek, pierwszy rektor raciborskiej PWSZ
5 stycznia, w wieku 84 lat, zmarł prof. dr hab. Joachim Raczek, raciborzanin, pierwszy rektor raciborskiej PWSZ, wieloletni wykładowca katowickiej AWF i rektor tej uczelni, wybitny naukowiec, w 2017 r. uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Raciborza. Pogrzeb 9 stycznia w środę w kościele św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Początek uroczystości o godz. 12.00.
Prof. dr. hab. Joachim Raczek urodził się się w Raciborzu 7 grudnia 1934 roku. Po wojnie, w latach 1949-1953, kształcił się w tutejszym Państwowym Liceum Pedagogicznym, a po zdaniu matury i zdobyciu dyplomu nauczyciela podjął pracę w raciborskiej Szkole Podstawowej nr 8. W okresie od 1955 roku do 1959 studiował w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, a po uzyskaniu magistra wychowania fizycznego uczył w różnych raciborskich placówkach oświatowych. W 1970 r. otrzymał tytuł doktora. Habilitował się w 1980 r. W 1981 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W 1987 roku dzięki jego zabiegom powstała pierwsza w Polsce Katedra Motoryczności Człowieka. W latach 1990-1996 pełnił funkcję rektora AWF w Katowicach. Od 1993 roku był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
W 2002 roku Joachim Raczek objął stanowisko rektora nowo powstałej wówczas uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Sprawował je do 2007 r. Dzięki swemu ogromnemu doświadczeniu i autorytetowi, jakim cieszył się w środowisku akademickim, nadał uczelni właściwy kierunek rozwoju, który kontynuowany jest po dziś dzień. Dzięki badaniom nad ludzką motorycznością stał się niekwestionowanym autorytetem międzynarodowym. Co więcej, unikalne w skali światowej są badania profesora Raczka nad tendencjami przemian sprawności motorycznej dzieci i młodzieży. Ponadto J. Raczek był też organizatorem i realizatorem międzynarodowych projektów badawczych we współpracy z uniwersytetami w Niemczech, Japonii, Brazylii, Egipcie, RPA, Austrii, USA, Czechach, Słowenii. Jest współtwórcą nowoczesnego laboratorium diagnostyki motorycznej, wyposażonego w unikatową aparaturę badawczą. W zeszłym roku akademickim kształcił jeszcze studentów w Raciborzu.
Joachim Raczek był wielokrotnie obdarowywanych nagrodami ministra sportu. Nagrody otrzymał w latach: 1980, 1982, 1985 i w 1993. W 1985 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1995 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 roku Joachim Raczek został uhonorowany medalem im. ks. Stefana Pieczki UNITAS IN VERITATE 2003. 29 listopada 2007 roku jako pierwszy w historii otrzymał wyróżnienie Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
Napisał ponad 300 publikacji oraz 20 książek. Był członkiem komitetów naukowych i redakcyjnych wielu specjalistycznych pism wydawanych w kraju i za granicą, między innymi: Journal of Human Kinetics, Gymnica, Leistungssport oraz Człowiek i Ruch
#red.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.