Na tropie uprzedzeń. Warsztaty na Zamku Piastowskim
Na Zamku Piastowskim w Raciborzu na zaproszenie posłanki Gabrieli Lenartowicz odbyło się spotkanie z autorkami wyjątkowego projektu, który z wielkim powodzeniem realizowany jest już w wielu szkołach. Agata Wierny i Justyna Wrzalik opracowały ciekawą grę o tytule „Na tropie uprzedzeń”. Wszyscy wspólnie zastanowili się nad następującymi pytaniami: jak pielęgnować w sobie postawy tolerancji i otwartości; jak zachować czujność nie ulegając stereotypom; skąd się biorą stereotypy; pomagają czy szkodzą.
„Na tropie uprzedzeń” - to tytuł ciekawej gry, którą opracowały Agata Wierny i Justyna Wrzalik. Spotkanie z autorkami tego wyjątkowego projektu „Na tropie uprzedzeń. Nie dla mowy nienawiści”, który z wielkim powodzeniem realizowany jest już w wielu szkołach odbyło się w czwartkowe popołudnie 21 marca 2019 r. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Spotkanie adresowane było do nauczycieli, młodzieży oraz do wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu, którym przeszkadza hejt, nienawiść i brak tolerancji zarówno w przestrzeni publicznej jak i w Internecie.
W warsztatach na zamku wzięli udział m. in.: młodzież ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny „Pomocna Dłoń” i klub „Strefa” w Raciborzu, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Ewa Lewandowska, etatowy członek zarządu powiatu. Inicjatorką a zarazem gospodynią spotkania była Gabriela Lenartowicz, posłanka na Sejm RP.
Gra wpisuje się w nurt tzw. serious games, którego celem jest nie tylko wspólna zabawa, ale także namysł nad swoimi pomysłami, poglądami i interakcjami z ludźmi. Agata Wierny, mediatorka, psycholożka społeczna, trenerka, absolwentka Akademii Trenerów, pełnomocniczka prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans twierdzi, że mowa nienawiści pojawia się tam, gdzie pojawiają się konflikty, których nie potrafimy rozwiązać. Nie potrafimy na nią reagować. Zdaniem Agaty Wierny i Justyny Wrzalik powinniśmy się uczyć języka porozumienia bez przemocy. Dlatego im wcześniej zaczniemy edukację naszych dzieci, tym w bezpieczniejszym świecie będziemy żyli. Uczestnicy wspólnie z Agatą Wierny i graficzką Justyną Wrzalik zastanawiali się nad następującymi pytaniami: jak pielęgnować w sobie postawy tolerancji i otwartości; jak zachować czujność nie ulegając stereotypom; skąd się biorą stereotypy; pomagają czy szkodzą; czy istnieją osoby wolne od stereotypów; jak rozpoznać stereotypy i radzić sobie z nimi.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany