Eko-Okna podtrzymują chęć zagospodarowania pl. Długosza. Prezydent o błędach przeszłości
Nie ma przeszkód formalnych, by ogłosić przetarg na sprzedaż pl. Długosza i zbudować tu obiekt, który pokazały Eko-Okna. Prezydent chce jednak uniknąć błędów przeszłości. Ten błąd to słynny budynek w północnej pierzei Rynku zwany klockiem. Interesy miasta mają być zabezpieczone.
W przetargu na kupno placu będzie jednak mógł wziąć udział każdy. Oznacza to, że Eko-Okna mogą być przelicytowane. Miasto, jak informował dziś prezydent Dariusz Polowy, chce zabezpieczyć przyszłość, czyli zagwarantować sobie, że powstanie to, co Eko-Okna pokazały. - To najlepiej przemyślana inwestycja - tak uznał prezydent, podkreślając, że realizuje ona zarówno ambicje inwestora jak i funkcje miastostwórcze. Za błąd uznano, to co się stało na Rynku. Prezydent podziękował radnemu Piotrowi Klimie, że pilnuje tematu. Radny Klima, przypomnijmy, krytykował zabudowę północnej pierzei. To budynek przy kościele św. Jakuba, określany przez wielu raciborzan klockiem.
Co dalej z inwestycją? Droga będzie długa - zapowiedział prezydent. Rada Miasta ma podjąć kolejną uchwałę o sprzedaży placu, choć 11 lat temu taki akt już podjęto. Sprzedaż może więc nastąpić, ale prezydent nową uchwałą chce podkreślić, że to aktualna Rada Miasta stoi za inwestycją Eko-Okien. Projekt uchwały zostanie skierowany pod głosowanie w chwili, gdy na linii miasto-Eko-Okna zostaną wymienione uwagi, doprecyzowane kwestie inwestycji oraz zabezpieczenia interesów gminy. Mają się tym zająć prawnicy.
Na dziś, jak zapewnił D. Polowy, Eko-Okna podtrzymują chęć inwestowania, ale dodał, że będzie to inwestycja prywatna, a zatem nie wszystkie życzenia miasta i radnych mogą być uwzględnione. Jak dodał, obiekt ma być ogólnodostępny, otwarty dla mieszkańców.
Inwestycja ma zmienić oblicze placu Długosza. Wielofunkcyjny, nowoczesny, ale umiejętnie wkomponowany w śródmieście obiekt ma mieścić szkołę, show room Eko-Okien, strefę badań, pomieszczenia na startupy, mieszkania, strefę zdrowia i sportu, audytorium, a także rekreacyjny zielony dach i podziemny parking na 300 miejsc. Przestrzenie wewnątrz będą odtworzeniem placu św. Marcelego przeznaczonego pod wydarzenia plenerowe.
Obecny plac Długosza to dawniej dwa place - Nowy Targ (ze statuą św. Jana Nepomucena) oraz św. Marcelego (z budynkiem dawnej stacji paliw). Obecny skwer przy baszcie i parking były zabudowane. Koncepcja Eko-Okien zakłada odejście od pustej, nienaturalnej dla śródmieścia przestrzeni na rzecz wielofunkcyjnego obiektu o silnym oddziaływaniu centrotwórczym z elewacją z cegły klinkierowej. Projekt wyszedł z renomowanej, wielokrotnie nagradzanej pracowni Toprojekt z Rybnika.
Plac Długosza jest własnością miasta. W 2008 r., za zgodą Rady Miasta, ówczesny prezydent Mirosław Lenk wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza za 0,83 ha wynosiła wówczas 15 mln zł.
Prezentacja idei projektanta, poziomy, przeznaczenie, wizualizacje do pobrania [tutaj]
Materiały udostępniła firma Eko-Okna
(waw)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz