W Krzanowicach otwarto Izbę Regionalną [FOTO]
![W Krzanowicach otwarto Izbę Regionalną [FOTO] W Krzanowicach otwarto Izbę Regionalną [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
W Krzanowicach uroczyście otwarto dzisiaj Izbę Regionalną. W programie znalazł się jarmark rzemieślniczy, degustacja potraw oraz zwiedzanie obiektu. W lutym Gmina Krzanowice ogłosiła zbiórkę starych fotografii przedstawiających krajobrazy, stare domy, zabytki oraz codzienne życie mieszkańców. Poszukiwano także mapy, dokumenty o wartości historyczne czy niepotrzebne antyki.
Izba regionalna znajduje się przy ul. Wojska Polskiego, choć wszyscy mówią, że przy Cegielnianej. Przed wojną bowiem budynek należał do właściciela miejscowej cegielni, a po wojnie służył jako strażnica, najpierw Wojskom Ochrony Pogranicza a potem - na krótko - Straży Granicznej, jeszcze w czasach funkcjonowania przejść małego ruchu granicznego. Wychodziły stąd patrole na granicę "przyjaźni i pokoju" z ówczesną Czechosłowacją, a obowiązkową niegdyś służbę odbyły setki poborowych. Spośród służących tu pograniczników wielu nadal mieszka w Krzanowicach. Wspomniana granica przerwała na kilkadziesiąt wielowiekowe więzy miejscowej ludności, żyjącej do 1921 r. w ramach dużego powiatu raciborskiego, sięgającego aż Opawy. Dziś przejście polsko-czeskiej granicy nikogo nie dziwi, w tamtych czasach przejazd z Krzanowic do Chuchelnej graniczył niemal z cudem.
Dziś, dzięki współpracy transgranicznej w ramach Euroregionu Silesia, możliwe było otwarcie izby regionalnej. Zgromadzono w niej pamiątki nie tylko związane z kulturą materialną miejscowej ludności, w tym morawską, ale również przedmioty z czasów funkcjonowania WOP-u. Zanim powstała izba, gmina - wspólnie z Caritas - planowała tu utworzyć dom samotnej matki. Z projektu nic nie wyszło, za to Kornelia Pawliczek-Błońska, wieloletnia radna i szefowa chóru Cecylia, przekazała rzeczy z warsztatu kołodziejskiego swojego ojca. Był to pierwszy krok do utworzenia izby, którą zaproponował ulokować przy Wojska Polskiego-Cegielnianej sołtys i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Długosz, strażak ochotnik. W izbie nie mogło zatem zabraknąć miejsca dla strażackich pamiątek.
Modernizacja budynku odbyła się w ramach projektu „Śladami tradycji i rzemiosł /Po stopách řemesel a tradic”, przygotowanego wspólnie z czeskimi Bolaticami. Jego wartość to blisko 64 tys. euro. 14 czerwca 2018 r. nastąpiło jego zatwierdzenie przez Europejski Komitet Sterujący i przyznanie dofinansowania w wysokości 52,8 tys. euro, z czego dla Gminy Krzanowice przypadło 30 000 euro. Pieniądze przeznaczono na malowanie pokrycia dachowego, docieplenie i malowanie elewacji oraz remont wnętrz. To część większego projektu, w którym tzw. partnerem wiodącym jest Gmina Krzanowice. Zakłada powstanie szlaku tematycznego, którego celem jest przedstawienie dawnego rzemiosła i tradycji regionu. Projekt obejmować będzie: Muzeum Wsi Śląskiej Halasovice, Muzeum Hluczyńska, Izbę Regionalną w Bolaticach, Izbę Regionalną w Krzanowicach, Izbę Regionalna w Borucinie, Zabytkową Kuźnię w Bieńkowicach, Izbę Regionalną w Wojnowicach, Muzeum w Raciborzu oraz Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach.
Dziś wstęgę przecięli (kolejno od lewej): wicestarosta czeskich Bolatic Martin Bortlík, mieszkająca tuż przy izbie posłanka Gabriela Lenartowicz oraz burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla. Wydarzeniu towarzyszył jarmark rzemieślniczy i degustacja regionalnych potraw.
Zwiedzanie obiektu odbywa się po zgłoszeniu w Urzędzie Miejskim. Być może będzie stała godzina otwarcia w jedną z sobót. Wciąż też można oddawać pamiątki do zbiorów - książki, zdjęcia, rękodzieło, stroje ludowe, przedmioty i sprzęty codziennego użytku, stare narzędzia rolnicze, ozdoby, rzeźby. Na życzenie darczyńcy każdy eksponat zostanie podpisany imieniem i nazwiskiem.
opr. K. Kubik
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany