Po kursie łatwiej o pracę

201 bezrobotnych w ubiegłym roku zdobyło nowe kwalifikacje. Powiat wzbogacił się o kierowców kat. C, D, a nawet T, florystów, spawaczy i pracowników biurowych. Urząd Pracy zafundował bezrobotnym kursy zawodowe. W tym roku w podobnych szkoleniach uczestniczy już 19 osób.
2,859 – to aktualna liczba bezrobotnych zarejestrowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu. To o blisko 300 osób więcej niż w grudniu. Co gorsza, bezrobotnych wciąż przybywa a ofert pracy, niestety, ubywa. W chwili obecnej jest ich tylko 46, z czego większość wygasa za parę dni. Dlatego alternatywą dla wielu poszukujących pracy jest uzyskanie dodatkowych, bądź całkiem nowych kwalifikacji. Urząd Pracy w ubiegłym roku zorganizował 64 różnego typu szkoleń. Skorzystało z nich 201 osób. Wielu z nich już pracuje w nowych zawodach.
Dzięki grupowym kursom powiat raciborski wzbogacił się m.in. o florystów, kierowców kat. C, magazynierów, operatorów sprzętu ciężkiego, profesjonalnych sprzedawców, spawaczy czy brukarzy. Uczono też przyszłych przedsiębiorców jak powinni prowadzić swoją firmę. Odbył się również kurs techniki szukania informacji w sieci internetowej oraz obsługi komputera.
Ale grupowe szkolenia to nie wszystko, co Urząd Pracy miał do zaoferowania bezrobotnym. – Zorganizowaliśmy 23 kursy indywidualne. Skorzystało z nich sporo osób. Uczono jak zostać stylistką paznokci, kierowcą kat. D i T, kelnerem, barmanem, kucharzem, instruktorem prawa jazdy kat. B czy instruktorem jazdy konnej – wylicza Aleksander Ciesielski z działu szkoleń w PUP.
Co należy zrobić, aby wziąć udział w kursie? Okazuje się, że niewiele. – Wystarczy zarejestrować się jako bezrobotny, uzasadnić celowość wzięcia udziału w danym szkoleniu, czy też przedstawić oświadczenie pracodawcy, że po ukończeniu szkolenia przyjmie daną osobę do pracy – wyjaśnia A. Ciesielski.
W tym roku w kursach uczestnicy już 19 osób. Każdy trwa średnio 1,5 miesiąca. Niebawem bezrobotni nabędą nowe umiejętności jako, m.in. kucharze, spawacze, fryzjerzy, księgowi, kosmetyczki czy opiekunowie dla osób starszych i dzieci. Zrezygnowano jednak z organizowania szkoleń dla florystów, brukarzy i przedsiębiorców, bo tego typu specjalistów nie brakuje na rynku pracy. – Na pewno zorganizujemy jeszcze w tym roku szkolenie dla sprzedawców z obsługą kasy fiskalnej i operatorów sprzętu ciężkiego, bo tych ciągle brakuje. Czekamy tylko na pieniądze – zapewnia Ciesielski.
Justyna Korzeniak
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany