Jak prawidłowo poruszać się po rondzie i na moście przed Mechanikiem [list do redakcji]
![Jak prawidłowo poruszać się po rondzie i na moście przed Mechanikiem [list do redakcji] Jak prawidłowo poruszać się po rondzie i na moście przed Mechanikiem [list do redakcji] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
- Przygotowałem krótki wpis na temat prawidłowej jazdy po rondzie podczas budowy ronda koło Mechanika - pisze nasz Czytelnik.
Drodzy Czytelnicy,
budowa ronda koło Mechanika przysporzyła wiele problemów i jak można zauważyć z obserwacji, wielu kierowców nie wie jak zachować się na zwężeniu jezdni (od strony dużego ronda). Myślę, że to idealny temat na artykuł, który powinien wyjaśnić dlaczego powinno korzystać się z dwóch pasów i na końcu stosować jazdę na suwak.
Aktualnie w godzinach szczytu można zauważyć zakorkowany prawy pas ronda aż do wysokości Straży Pożarnej na odrostradzie albo i dalej. Kierowcy, którzy chcą wjechać na rondo, by z niego zjechać pierwszym (ul. Odrzańska), drugim (kierunek Kaufland), trzecim zjazdem (kierunek PKS) lub zawrócić, muszą stać w długiej kolejce, co sprawia, że korek wydłuża się. Jazda lewym pasem, aż do zwężenia na moście to nie cwaniactwo! Dzięki temu rondo staje się bardziej drożne, a kolejka znacząco zmniejsza się.
Kolejną kwestią jest jazda na suwak na zwężeniu, która przez wielu uważana jest za "wpuszczanie cwaniaków". Po zmianie prawa w 2019 roku, jazda na suwak jest obowiązkiem w takich sytuacjach, jak ta na moście. Mówi o tym art. 22 ust. 4a Prawa o Ruchu Drogowym. "W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy."
Z lewego pasa powinno korzystać się do końca jego długości. Niepoprawna jest również zmiana pasa tuż po zjeździe z ronda w kierunku mostu, zostawiając przed sobą długi fragment pustego pasa. To także wydłuża korek i nie pozwala osobom na rondzie pojechać w kierunku odrostrady, w stronę nerki.
Mam nadzieję, że czytelnicy podzielą się tą informacją ze swoimi najbliższymi - szczególnie kobietami, które z moich obserwacji bardzo agresywnie reagują na drodze. Jazda "na zderzaku" poprzedzającego samochodu i trąbienie na osobę z lewej nie tylko jest niezgoda z prawem, ale przede wszystkim niepotrzebna.
By nie być jednostronnym dodam, że osoby próbujące zmienić pas na prawy (na zwężeniu) wciąż mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobom, które na tym pasie się już znajdują. Wjechać można dopiero, gdy osoba po prawej wyraźnie ustępuje pierwszeństwa.
Szanujmy się na drodze i dbajmy sami o sprawną organizację podczas tych utrudnień. Gwarantuję, że przedstawiony sposób jazdy przyspieszy Państwa powroty do domów i zaoszczędzi dużo niepotrzebnych frustracji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz