Nowy eksponat w zbiorach krzanowickiej Izby Regionalnej

Izba Regionalna w Krzanowicach pozyskała nowy eksponat. Jest nim stara pralka firmy Miele, niemieckiego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją AGD.
Firma została założona w 1899 roku przez Carla Miele i Reinharda Zinkanna. Przedmiotem produkcji były wirówki Miele & Cie. Fabryka zlokalizowana była w budynku po nieczynnym tartaku i młynie wodnym. Z początku zatrudniała jedenastu pracowników, którzy produkcję rozpoczęl od wirówek do mleka.
Pralka Miele do krzanowickiej Izby Regionalnej trafiła w marcu 2020 roku. Została przywieziona z probostwa w Nędzy przez pana Piotra Jureczkę. Eksponat był bardzo zniszczony. Pralka została jednak odnowiona. Drewno z którego jest wykonana zakonserwowano w celu uniknięcia dalszej degradacji. Pomalowano także inne części drewniane, a części ocynkowane odświeżono. Do użytku przywrócono także ręczny mechanizm obrotowy.
Eksponat składa się z drewnianego pojemnika do prania wykonanego z kilkunastu klepek, które zostały ściśnięte trzema pasami z cynkowanej blachy. Całość od góry przykrywana jest metalową pokrywą z logiem firmy Miele. Pokrywa ta jest zabezpieczona przed otwarciem za pomocą dwóch docisków. Z boku pralki w górnej jej części zajduje się ręczny mechanizm napędzający wirnik. Całe urządzenie stoi na trzech profilowanych nóżkach, gdzie jedna z nich wyposażona jest w kółko, które umożliwa swobodne przemieszczanie urządzenia. W dolnej części pojemnika znajduje się natomiast mosiężny kranik do spustu wody.
Pralka Miele Extra o numerze seryjnym 28 była jedną z pierwszym pralek ręcznych napędzaną siłą mięśni rąk, którą w 1903 roku zastąpiono modelem z wahadłem górnym. W roku 1909 rozpoczęto natomiast produkcję pralek z silnikiem elektrycznym. Pralka po odnowieniu została udostępniona do oglądania w Izbie Regionalnej w Krzanowicach.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany