Nie odpuścili! Ekipa Budimexu stoi za sukcesem przy budowie zbiornika Racibórz
W 2019 r. na dwa miesiące prace wstrzymała im powódź, w tym roku połowa załogi we wstępnej fazie epidemii koronawirusa była na kwarantannie, a mimo to zdążyli. I choć dziś byli tłem dla stojących przed kamerami polityków, to im właśnie należą się największe gratulacje. Wśród budowniczych jest wiele pań.
- Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych. Tak długi pociąg w linii prostej prowadziłby z Raciborza aż do Madrytu – tłumaczy Artur Popko, wiceprezes zarządu – dDyrektor Budownictwa Budimex SA.
Budimex to drugi wykonawca zbiornika Racibórz. 18 czerwca 2013 r. pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach (inwestorem) a firmą Dragados SA z siedzibą w Hiszpanii została zawarta pierwsza umowa. Prace w ramach tej umowy realizowane były do października 2016 r. Hiszpanów usunięto z placu budowy, a badaniem jej realizacji zajęła się ABW. Z powodu użycia niewłaściwego kryszywa musiano rozebrać kilka kilometrów zapór.
Umowa na dokończenie budowy zbiornika pomiędzy PGW Wody Polskie a konsorcjum firm BUDIMEX S.A. (Polska) oraz Ferrovial Agroman S.A. (Hiszpania) została zawarta 30 listopada 2017 r. Polecenie Rozpoczęcia Robót Wydano 8 stycznia 2018. Wykonawca miał 740 dni na realizację robót. Zdążył w terminie. Od 3 września 2016 r., funkcję Inżyniera kontraktu pełniła firma AECOM.
Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku i trwały blisko 30 miesięcy. Przebudowa zbiornika Racibórz Dolny została zlecona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Wartość prac budowlanych zrealizowanych przez Budimex to 672 mln zł netto. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Początki były trudne, współpraca szorstka - mówił dziś podczas uroczystego otwarcia Dariusz Blocher, szef Budimexu. Wspomniał, że z chwilą przejęcia kontraktu objechał teren i wówczas uważał, że dokończenie w terminie i w dobrej jakości będzie cudem. - Taki cud się stał - oświadczył dziś, dodając, że szacunek i podziękowanie należy się jego pracownikom, podwykonawcom i dostawcom. Współpracę z Wodami Polskimi uznał za dobrą. Na otwarciu stawiło się około 70 specjalistów z Budimexu. Łącznie, w szczytowym okresie, przy budowie pracowało aż 800 osób.
Budimex ma bogate doświadczenie w realizacji inwestycji hydrotechnicznych. Jako generalny wykonawca przebudował, między innymi: porty w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanał Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornik Wodny Rydzyna. Obecnie Budimex realizuje także modernizację portów w Gdańsku i poprawę dostępu do portów w Gdyni i w Świnoujściu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz