Takie wyjątkowe krajobrazy znajdziecie tuż pod Raciborzem [FOTO]
Popularna ostatnio fotografia lotnicza pokazuje piękno ziemi raciborskiej, ale nie pozwala dostrzec szczegółów - niewielkich fragmentów terenu. Czasza zbiornika Racibórz kryje wiele miejsc wartych odwiedzenia.
Druga co do wielkości rzeka Polski, która wpływa na teren naszego kraju na wysokości Chałupek-Bogumina, na przestrzeni wieków występuje pod różnymi nazwami. W dokumentach pomorskich znajdujemy określenie Odora. Otto I w 949 roku posługiwał się nazwą Odera, a Mieszko I w dokumencie Dagome Iudex pisze Oddera. W 1272 roku biskup magdeburski pisze Edra. Wiele wskazuje, że nazwa Odra pochodzi z Pomorza. Dokładnie znaczy „rzeka, która odziera brzegi, która się przedziera przez kraj tworząc rozlewiska wodne tzw. odrzyska”. Niektórzy badacze wywodzą ją od praindoeuropejskiego Ad-ra, co oznacza „tok wodny”. Pierwiastek ad występuje we wszystkich językach praindoeuropejskich jako określenie wody.
Takie stare odrzyska można dziś oglądać w czasy zbiornika Racibórz. Co ciekawe, dawniej Odra miała ponad 1000 km długości, jednak w wyniku regulacji w XVIII i XIX wieku została skrócona. Starorzecze znajdziemy w rejonie Studziennej, Sudoła i Bieńkowic.
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, iż poruszanie się po obszarze, położonym w czaszy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny jest możliwe i odbywa się obecnie na zasadach, jak uprzednio – nim powstał raciborski polder. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w czaszy zbiornika funkcjonują zakłady kruszywiarskie, na terenie tym działają także koła wędkarskie PZW. Dojazd do czaszy zbiornika możliwy jest przez przejazdy drogowe na zaporach zbiornika. W czaszy samego polderu znajdują się też gminne drogi, po których również poruszają się pojazdy. Dojazd do czaszy zbiornika odbywa się na własną odpowiedzialność mieszkańców - przypomina Linda Hofman, rzecznika RZGW Gliwice.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz