Śmietnik pod specjalnym nadzorem
Liczne interwencje związane m.in. z pojawieniem się szczurów skłoniły władze miasta do zdecydowanych działań. Interweniował radny. Na wizję w terenie zdecydował się wiceprezydent.
- Zwracam się do Was z prośbą, by nagłośnić sprawę, problem z jakim zmagają się mieszkańcy ulicy Browarnej - zaczęło się od listu naszej Czytelniczki, wskazującej, że w rejonie Browarnej/Rzeźniczej w biały dzień na chodniku można spotkać szczura.
Przy tej ulicy, w pustostanie, gdzie kiedyś mieściła się restauracja chińska, jest plaga szczurów. Gryzonie w biały dzień wychodzą sobie na ulicę i okoliczny skwerek. Strach z psem wyjść na dwór, bo nie wiadomo, czy nie zostanie zaatakowany. Problem narasta i szczurów jest coraz więcej. Nie wiemy już gdzie to zgłosić... Osobiście tam nie mieszkam, tylko siostra i to ona wysłała mi nagranie. Nie wiem gdzie można to jeszcze zgłosić. Do sanepidu dodzwonić się nie można... - czytamy w korespondencji.
W sprawę zaangażował się radny Piotr Klima. - 11.00 byłem na interwencji radnego - czytamy w e-mailu z 3 sierpnia przekazanym do sekretariatu prezydentów.
- Miejsce: śmietnik na podwórzu w obrębie ulic: Rzeźnicza, Browarna, Chopina. Problem: Śmietnik, w którym stoi 5 kontenerów. Śmieci wyrzucają mieszkańcy kamienic należących do wspólnot: ul. Browarna, Rynek 12 a, Rynek 14, dwie restauracje z wejściami od Rynku. Śmieci są wywożone 3 razy w tygodniu - kontenery przepełnione, część na ziemi i poza śmietnikiem. Liczne szczury, które przebywają na śmietniku i pod jego posadzką - wchodzą przez kilkanascie dziur oraz przychodzą z rudery po b."Rolniku" i lokalu gastronomicnym w sąsiedztwie (do wyburzenia). Przydałaby się deratyzacja i stałe odkażanie oraz wysypywanie trutek na gryzonie. Konieczne zalanie betonem dziurawej posadzki z płyt betonowych). Restauracje wyrzucają reszki spożywcze (niezabezpieczone, walają się one wokół kontenerów). Cztery wspólnoty mieszkaniowe z udziałem MZB nie mogą doprosić się o pomoc w załatwieniu sprawy. Należy natychmiast podjąć następujące działania:
- powiększyć śmietnik o 1,5 m w stronę ul. Browarnej;
- wykonać nową posadzkę (aby gryzonie nie mogły chować sie podziemią);
- przebudować śmietnik (z ażurową ścianą boczną) rozdzielając na dwa z osobnymi zamykanymi na klucz wejściami (jedno dla lokatorów, drugie dla dwóch restauracji;
- zobowiązać właścicieli restauracji do wyrzucania reszetk odpadów spożywczych odpowiednio zabezpieczonych przed dostaniem się do nich szczurów;
- zobowiązać restauracje i wspólnoty do stałego odkażania i sprzątania śmietnika;
- zobowiązać Domplex do zarządzania śmietnikiem - czytamy dalej.
- W odpowiedzi na interpelacje Radnego Rady Miasta Racibórz – Pana Piotra Klimy, w oparciu o informacje przekazane przez Dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków w Raciborzu wyjaśniam, co następuje: Gmina Racibórz już w 2008 roku oddała w użyczenie Wspólnotom Mieszkaniowym przy ul. Browarnej 2, Rynku 12a, Rynku 13 i Rynku 14 opisywany śmietnik wraz z przyległym terenem, aby mogły realizować swój obowiązek związany ze składowaniem odpadów. Na podstawie zawartej umowy Wspólnoty Mieszkaniowe mają obowiązek utrzymywać śmietnik w czystości i należytym stanie sanitarnym oraz dokonywać jego napraw i konserwacji.
W związku ze zgłoszeniami dot. nieporządku wokół śmietnika Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu wezwał Zarządców Wspólnot do umownego działania, w wyniku czego Zarządcy:
• zlecili dodatkowe deratyzacje,
• zmienili firmę sprzątającą,
• zwiększyli częstotliwość sprzątana śmietnika wraz z terenem przyległym,
• Zarządcy potwierdzili poprawę stanu czystości w śmietniku i wokół niego,
• przyjęli sugestię o utwardzeniu otoczenia śmietnika i ustawieniu dwóch dodatkowych kontenerów,
• potwierdzili również zainteresowanie Wspólnot dalszym użytkowaniem śmietnika i zarządzaniem nim.
Jednocześnie chcę zaznaczyć, że odbyłem wizję lokalną na terenie podwórza gdzie zlokalizowany jest śmietnik, jak również rozmawiałem z jednym z zarządców na temat poprawy obecnej sytuacji - odpisał wiceprezydent Michał Fita.
- Po uzyskaniu informacji pragnę prosić o zainteresowanie się innymi śmietnikami, gdzie wrzucają odpadki spozywcze inne lokale gastronomiczne. Jest to powszechny proceder w naszym mieście. Jedyny chwalebny przykład jakim dysponuję to Restauracja "Raciborska" na Rynku, która ma własny śmietnik i bardzo o niego dba - dodaje radny Klima.
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz obowiązkowej deratyzacji podlegają następujące obszary:
1) zabudowane budynkami wielorodzinnymi – co najmniej dwa razy w roku w miesiącach: marcu i październiku,
2) zabudowane obiektami, w których prowadzona jest działalność oświatowa, kulturalna, społeczna, socjalna, z zakresu opieki zdrowotnej, handlu i przechowywania artykułów spożywczych, a także pozostałymi służącymi użyteczności publicznej – raz w roku w miesiącu październiku,
2. Realizacja obowiązku deratyzacji dotyczy w szczególności miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, korytarzy piwnicznych, węzłów ciepłowniczych, studzienek, przyłączy kanalizacyjnych znajdujących się na obszarach, o których mowa w ust. 1,
3. Właściciele wszystkich nieruchomości na terenie Gminy Racibórz przeprowadzają deratyzację w każdym przypadku pojawienia się w obrębie nieruchomości gryzoni.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz