Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 października 202010:59

Co decyduje o zakażeniu koronawirusem?

Co decyduje o zakażeniu koronawirusem?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy głównie od liczby cząstek wirusa, na którą jesteśmy narażeni, a także od odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu – twierdzi prof. Krzysztof Simon z Wrocławia. 

Według specjalisty istotną rolę odgrywa również występująca w naszym organizmie gęstość receptorów, za pośrednictwem których wirus wnika do komórek i się w nich rozmnaża. Liczba receptorów zmienia się wraz z wiekiem, dlatego m.in. na zakażenie i chorobę COVID-19 zwykle bardziej narażone są osoby starsze.

Prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, mówił o tym podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, które odbyło się online. Podkreślił, że o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 i przebiegu choroby COVID-19 nie zawsze jednak decyduje wiek.

„Zdarza się, że nawet dziewięćdziesięciolatkowie nie chorują, mają jedynie lekkie przeziębienie. Natomiast pod respiratory trafiają ludzie młodzi, w wieku zaledwie 30-45 lat, nadwrażliwi na zakażenie” - ostrzegał.

Do zakażenia dochodzi przede wszystkim poprzez bliski, trwający co najmniej 15 minut kontakt z osobą zakażoną i wydalającą wirusy. Zakazić można się także od niewykazującego żadnych objawów dziecka, ale wtedy potrzebny jest zdecydowanie dłuższy kontakt. „Jeśli bezobjawowe dziecko nie kaszle i nie prycha, to szansa na otrzymanie dużych dawek wirusa jest raczej niewielka” – dodał.

Koronawirus pozostaje też na różnych powierzchniach, kiedy zatem dotykamy miejsca, w których się one znajdują, a potem dotykamy oczu lub jamy ustnej możemy doprowadzić do zakażenia. Do infekcji może dojść wszędzie, szczególnie jednak w miejscach publicznych, głównie w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji publicznej.

Obojętnie jednak gdzie się stykamy z wirusem, o zakażeniu decyduje przede wszystkim dawka patogenu, na który jesteśmy narażeni. „To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy z jednej strony od liczby cząstek wirusa, na którą jesteśmy narażeni, a z drugiej od odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu” – zaakcentował prof. Simon.

Od dawki wirusów może też zależeć przebieg zakażenia. „Problemem jest ta grupa osób, która zakaża się masywną ilością wirusa, bo ktoś kaszlał im w twarz, mieszka z osobą zakażoną lub przebywa na oddziale szpitalnym, w którym pielęgniarka kaszlała, bo nie miał jej kto zastąpić” – tłumaczył specjalista.

Choroba COVID-19 niebezpiecznie rozwija się wtedy, gdy organizm danej osoby źle odpowiada na zakażenie. Dochodzi do wysiewu cytokin oraz innych substancji w układzie immunologicznym, który został zaalarmowany, ale w nadmiernej reakcji w stosunku do zagrożenia niszczy tkanki płuc, doprowadzając do zespołu ostrej niewydolności oddechowej oraz wielonarządowej.

Odpowiedź immunologiczna zależy od predyspozycji genetycznych danej osoby, jak również wielu innych czynników, jednak duże znaczenie ma ładunek wirusa, na który jesteśmy narażeni. „Czym jest on mniejszy, tym większa szansa na normalną odpowiedź i eliminację wirusa bez jakichkolwiek następstw. Jeśli nawet rozwinie się choroba, to tacy pacjenci mogą przeżyć” – podkreślił prof. Simon.

Ważną rolę odgrywa to, jak dużo jest w naszym organizmie receptorów dla koronawirusa SARS-CoV-2. Występują one w górnych drogach oddechowych, ale też w wielu innych tkankach i narządach, na przykład w płucach, sercu i jelitach. Jednak najwięcej jest ich w nabłonku naczyń krwionośnych.

„Zapalenie śródbłonka naczyń to podstawowy problem tego zakażenia” – dodaje. Z jego powodu zwiększa się skłonność do zakrzepów i zatorowość. Rozwija się stan zapalny pęcherzyków płucnych z zakrzepicą, który sprawia, że płuco staje się czerwone i przypomina bardziej wątrobę.

Ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem i współwystępowaniem innych chorób, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba nerek. Jednak szczególnie niekorzystne rokowania są u osób otyłych.

Różne choroby częściej występują u osób starszych, które na dodatek mają więcej receptorów dla koronawirusa w obrębie dróg oddechowych i wykazują mniejszą odporność. Powyżej 80. roku życia umiera co czwarta osoba chora na COVID-19, z kolei dzieci umierają wyjątkowo rzadko, to jedynie pojedyncze przypadki.

Prof. Simon zwrócił jednak uwagę, że nawet u ludzi młodych nigdy nie ma pewności jak na zakażenie zareaguje organizm. Dlatego potencjalnie wszyscy są zagrożeni. Ciężki przebieg COVID-19 zdarza się u 20 proc. pacjentów, a na sztucznej wentylacji przeżywa jeden na dziesięciu chorych.

Jego zdaniem nie wiadomo kiedy epidemia się skończy. Należy liczyć się z tym, że raczej się nigdy nie skończy i zostanie w naszym środowisku tak jak grypa, a koronawirus SARS-CoV-2 będzie mutował. „Szczepionki, które prawdopodobnie będą dostępne, trzeba będzie co roku lub dwa lata zmieniać, tak jak szczepionki przeciwko grypie sezonowej” - dodał.

Najważniejsze jest przestrzeganie zasad ochrony przed zakażeniem. Pod tym względem nic się nie zmieniło od ponad 100 lat, gdy pojawiła się wyjątkowo śmiertelna pandemia grypy. W 1918 r. w Krakowie w ulotce skierowanej do ludności nawoływano do tego, żeby przestrzegać dystansu, mycia rąk i noszenia maseczki.

„Nikt wtedy nie krzyczał, że naruszane są prawa obywatelskie i wszyscy się do zaleceń dostosowywali. U nas jednak część osób ma skłonność do lekceważenia wszystkich przepisów” – podkreślił specjalista. Dodał, że do jego szpitala trafili pacjenci, którzy wcześniej zaprzeczali istnieniu pandemii. Na szczęście wyzdrowieli i teraz zwalczają kowidosceptyków. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński zbw/ ekr/, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 kwietnia 202516:58

Nowy most na Odrze coraz bliżej. Inwestycja za ponad 300 milionów złotych połączy gminy Nędza i Rudnik [ZDJĘCIA Z PLACU BUDOWY, MAPA]

Nowy most na Odrze coraz bliżej. Inwestycja za ponad 300 milionów złotych połączy gminy Nędza i Rudnik [ZDJĘCIA Z PLACU BUDOWY, MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Powiat:

Przeprawa mostowa i nowy odcinek drogi wojewódzkiej DW421 mają być gotowe do 2027 roku. Inwestycja znacząco poprawi dostępność komunikacyjną regionu i zastąpi zawodną przeprawę promową. W galerii postęp prac - zdjęcia z drona.

opr. waw, źródło: dw421.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności15 kwietnia 202509:24

Mieszkańcy Brzezia chcą, by Sosienka pozostała miejska. Ratusz chciał jej sprzedaży

Mieszkańcy Brzezia chcą, by Sosienka pozostała miejska. Ratusz chciał jej sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Mieszkańcy Brzezie zbierają podpisy pod petycją, by wzgórze Sosienka pozostało na mieniu miasta i służyło całej społeczności. To niezwykle ważne miejsce w brzeskim krajobrazie.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności13 kwietnia 202516:46

Misterium Męki Pańskiej w Krzyżanowicach. Poruszające widowisko na pograniczu polsko-czeskim [FOTO i WIDEO]

Misterium Męki Pańskiej w Krzyżanowicach. Poruszające widowisko na pograniczu polsko-czeskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Już po raz czwarty mieszkańcy Krzyżanowic i okolic mogli uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej. W sobotnie popołudnie, 13 kwietnia, droga krzyżowa przeszła przez wieś, kończąc się symbolicznym ukrzyżowaniem na pograniczu z Czechami, niedaleko Haci.

w, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 kwietnia 202511:22

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Runda wiosenna na piłkarskich boiskach weszła już na właściwe tory. W miniony weekend rozegrano kolejne spotkania od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Sport13 kwietnia 202516:55

Pawłów kontra Gamów. A klasowe starcie sąsiadów na remis [FOTO]

Pawłów kontra Gamów. A klasowe starcie sąsiadów na remis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przed sobotnim meczem, rozegranym 12 kwietnia, oba zespoły dzieliło pięć punktów w tabeli. Gamów, z dorobkiem 33 punktów, plasował się na czwartym miejscu, natomiast Pawłów miał na koncie 28 oczek. Faworytem wydawali się goście, ale boiskowa rzeczywistość pokazała, że derbowe starcia rządzą się własnymi prawami. Z powodu remontu boiska w Pawłowie, spotkanie rozegrano na stadionie KS Rafako Racibórz przy ulicy Łąkowej.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności14 kwietnia 202509:04

XIX Powiatowy Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty

XIX Powiatowy Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Mirosław Kościelniak/Muzeum w Raciborzu
Sport13 kwietnia 202508:42

Prowadzili 2:0, ale punktów nie zdobyli. Derby Podokręgu dla Lubomi [FOTO]

Prowadzili 2:0, ale punktów nie zdobyli. Derby Podokręgu dla Lubomi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Passa Silesii Lubomia trwa w najlepsze. W sobotę, 12 kwietnia, podopieczni Bartłomieja Sochy rozegrali wyjazdowe derby w Raciborzu, mierząc się z miejscową Unią. Spotkanie dostarczyło kibicom wielu emocji, zwrotów akcji i pięciu bramek, a jego końcowy rezultat tylko potwierdził znakomitą formę zespołu z Lubomi.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.