Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 listopada 202022:53

Ostatnia droga księdza kanonika Joachima Jasity, byłego proboszcza z Pogrzebienia

Ostatnia droga księdza kanonika Joachima Jasity, byłego proboszcza z Pogrzebienia  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Uroczystości pogrzebowe księdza kanonika Joachima Jasity odbyły się w czwartek, 19 listopada 2020 r., w Odessie na Ukrainie. Duchowny był proboszczem w Pogrzebieniu.

Rozpoczęła je o godz. 9.00 tamtejszego czasu Msza św. w bazylice mniejszej pw. św. Piotra, gdzie przez 27 lat zmarły posługiwał. Tam został pożegnany przez swoich parafian i przyjaciół. Następnie trumna z ciałem została przewieziona do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyły się główne uroczystości pogrzebowe. O godz. 11.00. rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Szyrokoradiuka, ordynariusza odesko-symferopolskiego. Kazanie wygłosił ks. bp Witalis Krzywicki, ordynariusz kijowsko-żytomierski, który jest także salezjaninem i znał ks. kanonika Jasitę osobiście, ponieważ mieszkali razem przez kilka lat w Domu Salezjańskim w Odessie.

- Ksiądz Joachim na zawsze wyrył się w naszej pamięci ze względu na swoją pryncypialność, niezrównaną pobożność, wspaniałe cytaty oraz miłość do flory i fauny. Zwykł mawiać, że Nasz Pan w swojej miłości jest rozrzutny, skoro stworzył dla nas taką różnorodność kolorów i kształtów - powiedział biskup Krzywicki. Przytoczył także wzruszającą historię, jak kiedyś podczas rozmowy, ks. Joachim oglądając tablet był zafascynowany, że w takim małym urządzeniu może mieścić się tyle mądrości. Zdumiewająca była jego konkluzja "Jakże zdziwieni więc będziemy, gdy przekroczymy próg wieczności, jakie wspaniałe rzeczy przygotował dla nas Pan Bóg." - Panie, okaż mu swoją miłość i miłosierdzie w całej pełni i przyjmij go do raju, gdzie zobaczy, jak naprawdę jesteś hojny i twórczy - zakończył hierarcha.

Zmarłego żegnali współbracia salezjanie, duchowieństwo diecezjalne, siostry zakonne, Konsul Generalny RP w Odessie oraz przedstawiciele Związku Polaków na Ukrainie. Zgodnie ze swoim pragnieniem, by pozostać na zawsze tam, gdzie przez tyle lat pełnił kapłańską służbę, spoczął na odeskim cmentarzu w kwaterze księży katolików obok ks. prałata Tadeusza Hoppego SDB.

Ks. Joachim Jasita był człowiekiem głębokiej wiary i zaufania Bogu. Zawsze radosny, uśmiechnięty, życzliwy i zatroskany o każdą osobę, którą spotykał. Choć był niezwykle skromnym kapłanem, miał bardzo barwny życiorys. Przyszedł na świat 13 lipca 1934 r. w Krzyżkowicach, zaś ochrzczony został w kościele w Pszowie. W 1952 r. wstąpił do zgromadzenia Księży Salezjanów. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1962r. w Krakowie. Na placówkach salezjańskich pracował m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie, Przemyślu, Oświęcimiu i Pogrzebieniu, gdzie w latach 1977-84 był proboszczem. W tej parafii, jak mówił ks. Joachim, przeżył trudny okres stanu wojennego. Był to też czas wielkiej radości z wyboru papieża Polaka i wizyty Jana Pawła II w Katowicach, w której także uczestniczył. Swoich pogrzebieńskich parafian zawsze mile wspominał, a z niektórymi z nich utrzymywał stały kontakt.

W lipcu 1993r. na własną prośbę wyjechał na Ukrainę do Odessy, ponieważ wiedział, że brakuje tam kapłanów. Trzeba podkreślić, iż wielu mieszkańców tego miasta ma polskie korzenie i dla tamtejszej Polonii kościół katolicki jest ważnym elementem tożsamości narodowej. Ks. Joachim dołączył do pracującego w tym miejscu od 35 lat salezjanina ks. Tadeusza Hoppe (który liczył już wtedy 80 lat) oraz dwóch swoich współbraci, którzy przybyli tam dwa lata wcześniej.

W 1991r. po rozpadzie ZSRR władze odzyskującej suwerenność Ukrainy oddały Kościołowi Katolickiemu zabrany przez Sowietów i kompletnie zdewastowany budynek świątyni p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie. Potrzebni byli księża, którzy odbudowali kościół i utworzyli nową parafię. Zadania tego podjął się ks. Ignacy Ryndzionek, którego ks. Joachim postanowił wesprzeć w tym trudnym przedsięwzięciu. Obaj niezłomni kapłani przez kilka lat zamieszkiwali w zaadaptowanych na mieszkanie pomieszczeniach remontowanego budynku, gdzie zimą w mroźne dni temperatura spadała nawet poniżej 10 st. C. Rekonstrukcja świątyni trwała prawie 10 lat i została sfinansowana głównie z datków polskich wiernych.

W 2002r. papież Jan Paweł II utworzył diecezję odesko-symferopolską, a odbudowany kościół stał się katedrą nowego biskupstwa i został przekazany biskupowi diecezjalnemu. Od tamtej pory praca duszpasterska ks. Joachima Jasity koncentrowała się wokół parafii św. Piotra oraz zadań powierzonych mu przez biskupa diecezjalnego (m. in. pełnił posługę diecezjalnego egzorcysty). W lipcu 2019 roku w uznaniu dla jego kapłańskiej postawy i zaangażowania w pracę dla dobra diecezji, został mianowany przez biskupa ordynariusza Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Odessie.

Choć w Polsce pozostawił bliską rodzinę, na urlop przyjeżdżał stosunkowo rzadko. Gościł wtedy u swojego brata, mieszkającego w Brzeziu, później w Raciborzu. Zawsze odwiedzał swoich krewnych i przyjaciół, także w Pogrzebieniu, Krzyżkowicach i Pszowie. Ze wszystkimi łączyły go bardzo serdeczne relacje; każdy mógł liczyć na dobre słowo, modlitwę, kapłańskie błogosławieństwo, wsparcie w radościach i smutkach.

Ks. Joachim całym sercem ukochał ukraińską ziemię i nie uległ namowom rodziny, by przejść na emeryturę i wrócić do Polski. Mimo podeszłego wieku, nie znosił bezczynności i wytrwale wypełniał wszystkie swoje obowiązki. Odprawiał codziennie Mszę św. i prowadził nabożeństwa. Kilka dni przed śmiercią odprawił ostatnią Eucharystię w swoim kościele, podniesionym do godności bazyliki mniejszej przez papieża Franciszka. Wygłosił wówczas kazanie o świętych obcowaniu i relacji św. Faustyny z duszami czyśćcowymi.

Zmarł 16 listopada 2020r. po krótkim pobycie w szpitalu w Odessie.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały Człowiek i Kapłan o wielkim sercu i wspaniałym poczuciu humoru, kochający ludzi, zwierzęta i rośliny. W pamięci mieszkańców Odessy poza jego głęboką duchowością, pozostanie na pewno także to, iż codziennie spacerował po parku i dokarmiał ptaki …

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie …

Autor: Krzysztof Jasita, fot. diecezja odesska, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności28 czerwca 202419:41

Panorama Raciborza z końca XVIII wieku. Kim są pokazane osoby i jakie obiekty przedstawia

Panorama Raciborza z końca XVIII wieku. Kim są pokazane osoby i jakie obiekty przedstawia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Historyk Christoph Sottor z Niemiec, podejmujący raciborskie tematy, zajął się obrazem pt. Pożegnanie pułkownika von Elsner z końca XVIII wieku.

Christoph Sottor
Aktualności29 czerwca 202412:55

Stare samochody i motocykle na zlocie w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Stare samochody i motocykle na zlocie w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Cyklicznej imprezie sprzyja w tym roku pogoda. Swoje maszyny pokazali głównie Polacy i Czesi. Przejazd zorganizowano na trasie pod zamek w Tworkowie.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja29 czerwca 202400:06

NOC KULTURY II - Zda[e]rzenia NIEPOWTARZALNE w RCK

NOC KULTURY II - Zda[e]rzenia NIEPOWTARZALNE w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury zaprosiło wczoraj, 28.06., na drugą edycję wydarzenia pt. NOC KULTURY, czyli RCK OD KULIS.

(waw), J. Ptak
Kultura i edukacja28 czerwca 202423:09

Letnie koncerty MDK na zamku [FOTO i WIDEO]

Letnie koncerty MDK na zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy z czterech koncertów odbył się dziś, 28.06., na schodach do słowodni.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202422:45

Środowiskowy Dom Samopomocy ma już 10 lat

Środowiskowy Dom Samopomocy ma już 10 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Placówka przy ul. Grzonki, w gmachu Złotej Jesieni, prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Dom” wpisała się pozytywnie w krajobraz działań na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Ma pod opieką 35 osób. Potrzeby są znacznie większe.

red.
Reklama
Aktualności29 czerwca 202415:17

Co się odwlecze, to nie uciecze. W Górkach Śląskich poświęcono remizę i wóz bojowy FOTO i WIDEO]

Co się odwlecze, to nie uciecze. W Górkach Śląskich poświęcono remizę i wóz bojowy FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Remizę oddano co prawda do użytku jesienią 2017 r., a wóz dotarł do jednostki w marcu tego roku, to dziś, 29.06., przyszedł czas na poświęcenie i oficjalne przekazanie kluczyków.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.