Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 202111:13

Inspiracje. Pałac w Sławikowie uzdrowiskiem neurologicznym

Inspiracje. Pałac w Sławikowie uzdrowiskiem neurologicznym  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Taką wizję dla eklektycznej budowli z XIX wieku kreśli arch. Ewelina Skalniak. Praca dyplomowa powstała w 2014 r. na Politechnice Krakowskiej. 

Powstały w I połowie XIX wieku pałac w Sławikowie należał do rodziny von Eickstedt. To najbardziej okazała i najdroższa w realizacji rezydencja junkierska w powiecie raciborskim, wzniesiona w oparciu o wzorce nakreślone przez słynnego Karla Friedricha Schinkla (zaprojektował gmach sądu przy ul. Nowa), zawierające motywy i greckie, otoczona parkiem ze starodrzewiem, rodzinnym mauzoleum, oranżerią i spichlerzem.

Budowla ucierpiała podczas walk w 1945 roku. Opuszczona przez właścicieli, ograbiona przez miejscową ludność niszczała przez następne lata, popadając w ruinę. Dziś to własność gm. Rudnik w opiece Fundacji Gniazdo. Grono pasjonatów w ostatnich latach uporządkowało ruiny i park, organizując na dziedzińcu szereg imprez plenerowych.

Do kosztownej odbudowy, niestety, daleko. Budowla ma niewątpliwie potencjał. - Już od trzeciego roku studiów w sposób szczególny interesowały mnie adaptacje zabytkowych obiektów - mówi arch. Ewelina Skalniak z HB Reavis Poland w Warszawie (wcześniej APA Wojciechowski w Warszawie i Hadi Teherani GmbH w Hamburgu). - W czasie ostatniego roku, zastanawiając się nad tematem pracy magisterskiej, trafiłam na zdjęcia pałacu w Sławikowie. To była strona o zapomnianych miejscach w Polsce. Gdy tylko ujrzałam zdjęcia tego obiektu, zawłaszczonego przez ówczesną dziką przyrodę i wręcz wchłoniętego przez nią, z pięknym detalem, klasycznymi proporcjami, symetrią a także śladami na elewacji po bombach z czasów wojny, to nie miałam żadnych wątpliwości, że to jest temat jaki muszę podjąć. Wycieczka z Krakowa w to miejsce tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Krótko mówiąc, ten budynek zachwycił mnie od pierwszego spojrzenia. Jednocześnie zdałam sobie sprawę jak wielkie dziedzictwo w wielu miejscach w Polsce jest zupełnie zapomniane i zamknięte dla odwiedzających. Kontaktowałam się wtedy z urzędem w Raciborzu i pan Zygmunt Kandora opowiadał mi co się dzieje z obiektem oraz o staraniach aby przywrócić to miejsce do życia. Bardzo mi wtedy pomógł w organizacji praktyk inwentaryzacyjnych dla studentów Politechniki Krakowskiej. Miałam ogromną satysfakcję i przyjemność w czasie pracy nad tym projektem. Cieszę się, że fundacja wzięła pod swoje skrzydła ten obiekt. Miejmy nadzieję, że coraz więcej osób dowie się o jego istnieniu i być może znajdzie się potencjalny inwestor - dodaje.

Projekt pod nazwą "Adaptacja zabytkowego pałacu w Sławikowie na Uzdrowisko Neurologiczne" powstał w 2014 r. pod kierunkiem Andrzeja Kadłuczka i Jolanty Sroczyńskiej. - Celem projektu było przywrócenie pałacu do jego dawnej świetności. Nowe części stanowią jedynie tło dla już i tak bogato ozdobionego w detale zabytkowego pałacu. W części północnej zaprojektowano drugie ramię pałacu, w którym mieszczą się gabinety lekarskie z recepcją i zapleczem. Dobudowa nawiązuje swoimi gabarytami do istniejącego ramienia południowego. Całość jest wykonana z transparentnych materiałów i lekkiej konstrukcji ram. Wewnątrz znajdują się zamknięte kostki mieszczące gabinety lekarskie. Dzięki temu elewacja północna zyskała bardziej plastyczny wyraz, a różne głębokości kostek powodują ciekawą grę światła i cienia. Dzięki północnej dobudowie uzyskaliśmy zamknięte wnętrze kompozycyjne dziedzińca głównego. Nowe dobudowy stanowią wielowarstwową konstrukcję pełniącą rolę skóry budynków. Wewnętrzną warstwę tworzy lustro weneckie, następnie konstrukcja słupowo-ryglowa ściany osłonowej i pomiędzy nią pustka powietrzna, następnie zewnętrzna szklana fasada i łamacze światła. Dzięki temu uzyskaliśmy trójwymiarowy charakter elewacji jednak z minimalnym detalem zewnętrznym. Lustro weneckie doskonale odbija otaczającą architekturę pałacu, zieleń, niebo. Dzięki temu zanika w przestrzeni. Rolety dodatkowo tworzą ciekawą grę świetlną, ponieważ możemy je ustawiać pod dowolnym kątem. Tym samym kontrolując przenikanie światła do wnętrza - streszcza Ewelina Skalniak.

Czytaj: Dzieje pałacu w Sławikowie [fot. archiwalne]

IDEA URBANISTYCZNA. Zasadniczym celem było przywrócenie dawnej świetności pałacu, a inspiracją dla układu urbanistycznego stał się układ nerwowy człowieka. Neuronami są obiekty wchodzące w skład całego kompleksu uzdrowiska. Aby cały zespół dobrze funkcjonował muszą być zaprojektowane odpowiednie połączenia między nimi. Przestrzenne ścieżki, wznoszące się i opadające zgodnie z ukształtowaniem terenu, niektóre z nich unoszą się ponad ziemią tworząc ciekawą grę form. Stanowią nie tylko ciągi komunikacyjne ale też przestrzenie do nauki chodu dla chorych czy zewnętrzne siłownie. Układ nerwowy somatyczny nastawiony jest na łączność ze światem zewnętrznym i również ma swoje odzwierciedlenie w całym kompleksie. Budynki dzięki zastosowanym systemom odnawialnych źródeł energii reagują na docierające bodźce – ciepło słoneczne czy pochodzące z gleby aby tym samym wytwarzać energię i odpowiednio funkcjonować.

IDEA FUNKCJONALNA. Ruiny zabytkowego pałacu w Sławikowie zostały zaadaptowane na Uzdrowisko Neurologiczne. Taka funkcja doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz,a teren zespołu pałacowo – parkowego może stanowić zielone płuca Śląska. Przyległy do pałacu park o powierzchni ponad 4 ha stanowi doskonałe uzupełnienie.

IDEA ARCHITEKTONICZNA. Obecnie pałac znajduje się w stanie ruiny. Zewnętrzne ściany jednak zostały prawie w całości zachowane. Mury zostały odrestaurowane i pokryte specjalnym tynkiem pełniącym rolę izolacji termicznej. Uzupełnione brakujące fragmenty ścian zostały pokryte tynkiem o odmiennej fakturze, aby wyraźnie zaznaczyć co jest tkanką istniejącą, a co dodaną. W głównej części pałacu zaprojektowano na parterze hall wejściowy z recepcją, administrację, pokoje terapeutyczne, strefy wspólne. W istniejącym ramieniu południowym znajduje się restauracja natomiast w nowo powstałym ramieniu północnym przychodnia. Na poziomie +1, +2 pokoje sypialne. Na poziomie +3 sypialnie oraz sala wielofunkcyjna. Na poziomie -1 w części zachodniej korytarza podziemnego znalazła się część terapeutyczna z salami kriokomory, hydroterapii, terapii polem magnetycznym, elektroterapii oraz laseroterapii. W pozostałych częściach znalazły się pomieszczenia techniczne, pomocnicze. W piwnicach ramienia południowego pod restauracją znajduje się kuchnia wraz z zapleczem. Ta część jest dostępna z poziomu terenu od strony ul. Parkowej dzięki temu mamy doskonały dojazd pojazdów dostawczych czy wywozowych. Pod ramieniem północnym znajdują się pomieszczenia techniczne. Pod dziedzińcem zlokalizowano parking podziemny.

Czytaj: Pałac w Sławikowie wraca do życia [FOTO i WIDEO]

Praca arch. Eweliny Skalniak

zdjecie_01

image001

image013

image011

image012

image008

image009

image005

image006

image007

image002

image019

image003

image004

image010

image018

image020

image021

image014

image015

image016

image017

 

Autor: opr. Grzegorz Wawoczny w oparciu o materiały arch. Eweliny Skalniak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport22 grudnia 202400:36

Sobotnie emocje w HLPN [FOTO]

Sobotnie emocje w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami sobotnie potyczki V weekendu Halowej Ligi Piłki Nożnej. Ciekawych zagrań, emocji, a przede wszystkim bramek nie brakowało. Sprawdź wyniki i strzelców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 grudnia 202420:19

Bajkowy zamek 2024 za nami. Cztery weekendy przedświątecznej zabawy w dawnej siedzibie Piastów

Bajkowy zamek 2024 za nami. Cztery weekendy przedświątecznej zabawy w dawnej siedzibie Piastów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na początku imprezy, 22.12., pogoda nie była łaskawa, ale po zmierzchu - kiedy ustały opady - dziedziniec zaczynał się zapełniać. Był św. Mikołaj, fire show i cała gama smakołyków. Mieszkańcy powiatu licznie spotkali się na zamku przed Bożym Narodzeniem 2024.

red., fot. w, J. Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności22 grudnia 202419:23

Muzyk i zawodnik Łamatora powraca z nowym materiałem

Muzyk i zawodnik Łamatora powraca z nowym materiałem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Robert Kurzeja (Bobo LWS) wraca z nowym materiałem po trzech latach przerwy. Premiera utworu "TATO" już dziś.

red.
Reklama
Sport22 grudnia 202422:35

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Futsalowe i siatkarskie weekendowe emocje za nami. Rozegrano osiem meczów Halowej Ligi Piłki Nożnej oraz kolejne starcia w I lidze śląskiej siatkówki kobiet i mężczyzn z udziałem zespołów z Krzanowic i Raciborza. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.