Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest gotowy do ponownego przyjęcia wszystkich pacjentów
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od 20 stycznia ponownie otwarty dla wszystkich pacjentów. Wdrożono zapowiadane wcześniej zmiany na oddziałach i są one gotowe do bezpiecznego przyjęcia Pacjentów. Wszystkie pomieszczenia zostały dekontaminowane i pracują z właściwą obsadą. Pierwsi Pacjenci - „niecovidowi” zostali już dziś przyjęci do szpitala.
Na konferencji prasowej 20 stycznia br dyrektor naczelny SP ZOZ Jarosław Kończyło wraz z zastępcą dyrektora d/s medycznych dr Jackiem Mazurem oraz dr Januszem Ciszewskim - kierownikiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przedstawili stan zaawansowania prac nad powrotem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu z roli szpitala dedykowanego do leczenia pacjentów z wirusem SARS-CoV-2 do pracy w formie łączonej (hybrydowej) jako szpital wielospecjalistyczny.
• Jesteśmy gotowi do bezpiecznego przejęcia Pacjentów „niecovidowych” od dnia dzisiejszego (20.01) na oddziały: Ginekologii i Położnictwa, Okulistyczny, Urazowo-Ortopedyczny, O. Chirurgiczny, O. Urologiczny, Oddział Laryngologii oraz Oddział Pediatryczny, Neonatologii oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (w części). - Potwierdził Dyrektor Naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło.
• Zabezpieczono 207 miejsc dla Pacjentów „niecovidowych” i 156 miejsc dla osób chorych na COVID-19.
• Hybrydowo pracują oddziały Pediatrii, Ginekologiczno-położniczy oraz Neonatologii. W części pracującej dla Pacjentów z COVID-19 są odseparowane od części „niecovidowej” włącznie z oddzielnym wejściem.
• Od dnia dzisiejszego pracuje Szpitalny Oddział Ratunkowy dla pacjentów „niecovidowych” i Specjalna Izba Przyjęć dla Pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Obiekty te są separowane od siebie i zapewniono osobne ciągi komunikacyjne na oddziały szpitalne. Jak mówił dr J. Ciszewski - Ta izba (przypis. dla Pacjentów Covidowych) jest w całkiem innym rejonie szpitala, więc jakiekolwiek (…) „mieszanie” Pacjentów nie będzie miało miejsca.
• Oddział OIOM w liczbie 9 miejsc będzie przeznaczonych dla Pacjentów chorych na COVID-19, jedno miejsce przeznaczono – dla chorego niezarażonego koronawirusem mieszkańca powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
• Wszystkie pomieszczenia na oddziałach gotowych do przyjęcia pacjentów „niecovidowych” zostały dekontaminowane i już zostali przyjęci pierwsi Pacjenci.
• Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna jest dalej realizowana w budynku na ul. Judyma i zachowujemy tam stały dyżur lekarza pediatry.
• Pracownie rentgenowskie działają zarówno na ul. Roosevelta jak i na ul. Judyma i Harcerskiej
• Ponownie wprowadzamy możliwość porodów rodzinnych. Rodząca będzie testowana na obecność koronawirusa szybkim testem antygenowym. Partner towarzyszący rodzącej nie będzie testowany o ile mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym.
• Rodzice mogą przebywać z dziećmi na oddziale pediatrii i neonatologii i będą poddawani testom antygenowym.
• Pacjenci przyjmowani na SOR wzorem poprzedniego rozwiązania będą przyjmowani w reżimie triażowym z zastosowaniem pełnych zabezpieczeń dla personelu.
• Wszyscy pacjenci przyjmowani do szpitala będą wypełniali obowiązkowe ankiety m.in. dotyczące ewentualnej ekspozycji na wirus SARS-CoV-2. Będą także mieli wykonany test antygenowy.
• W związku ze zmianą systemu rejestracji do szpitala na e-skierowania oraz innej organizacji szpitala na bieżąco będziemy weryfikować planowe przyjęcia Pacjentów.
Zastępca dyrektora do spraw medycznych p. Dr Jacek Mazur powiedział w kontekście wykonania testów dla Pacjentów przyjmowanych do szpitala m.in.: Testy antygenowe będą wykonywane dla osób którzy nie są ozdrowieńcami i nie są zaszczepieni. Osoby zaszczepione i ozdrowieńców będziemy weryfikowali w systemie i nie muszą oni podlegać procedurze testowej, zgodnie z rozporządzeniem.
• Od dziś nie ma konieczności rejestracji do punktu wymazowego, zarówno w punkcie przy szpitalu jak i dla zlokalizowanego obok hali sportowej. Punkt w Azotach pracuje w godzinach od 9.00 do 14.00, natomiast punkt w Koźlu w godzinach od 14.00-17.00. Oba punkty pracują codziennie (również w weekendy).
• Ponad to wszczepiliśmy ok. 1500 osób personelu medycznego zarówno naszej placówki jak i placówek naszego powiatu (do piątku ubiegłego tygodnia). Posiadamy deklarację, że dawki do przeprowadzenia drugiej części szczepienia dotrą do szpitala. Szczepienia drugą dawką już rozpoczęły się, zgodnie z przewidywaną procedurą, wszczepiono druga dawką obecnie ponad 40 osób.
• Ok. 75% personelu medycznego naszego szpitala poddało się szczepieniom przeciwko COVID-19.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz