Czym tak naprawdę są terapie alkoholowe?
Uzależnienie od alkoholu to problem powszechniejszy niż może się z pozoru wydawać. Nie ulega zaś wątpliwości, że nałóg alkoholowy niekorzystnie wpływa zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny. Należałoby więc podjąć działania mające na celu pozbycie się problemu uzależnienia. Pomocne będą terapie alkoholowe.
Jaki jest początkowy etap walki z nałogiem?
Nie ulega wątpliwości, że pierwszym etapem walki z uzależnieniem od alkoholu jest diagnostyka. Musi być ona poprowadzona przez doświadczonego profesjonalistę. Wybór odpowiedniej terapii jest kluczowy dla jej powodzenia. Nie ulega wątpliwości, że dobór leczenia zależy między innymi od stopnia zaawansowania problemu.
W wyjątkowo lekkich przypadkach wystarczające może okazać się leczenie ambulatoryjne. Jeżeli chodzi jednak o cięższe przypadki alkoholizmu, konieczne mogą okazać się terapie alkoholowe w zamkniętym ośrodku. W poradni rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem psychiatrą oraz innymi specjalistami mającymi na celu pomoc w wyjściu z uzależnienia. Po dobraniu planu leczenia zostaje ono wdrożone.
Detoks - bardzo ważny element terapii
Detoks to element terapii, którego osoby uzależnione obawiają się najbardziej, zresztą nie bez powodu. Detoks to nic innego jak odtruwanie organizmu. Dzięki temu możliwa staje się eliminacja toksycznych związków z krwiobiegu osoby uzależnionej. Konieczne staje się również uzupełnienie poziomu elektrolitów.
Innymi słowy, detoks ma na celu przerwanie tak zwanego ciągu alkoholowego. Niestety, detoks nie jest łatwym procesem. Po odstawieniu alkoholu osoby poddane detoksowi mogą borykać się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Mogą więc wystąpić intensywne poty, nudności, a także wahania ciśnienia tętniczego krwi. Niektórym pacjentom towarzyszą także silne zaburzenia lękowe, a nawet ataki paniki. Na szczęście odtrucie odbywa się pod czujnym okiem personelu medycznego, który służy pomocą w razie problemów.
Jakie są kolejne etapy leczenia?
Po odtruciu organizmu niezbędna staje się dalsza terapia. Może być to zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa. Może ona odbywać się pod czujnym okiem doświadczonych psychoterapeutów oraz terapeutów uzależnień.
Nie sposób nie zauważyć, że podczas terapii pacjent ma szansę stawić czoła swoim skrycie ukrywanym lękom. To właśnie one mogą stanowić przyczynę sięgnięcia po alkohol. Podczas terapii, osoba poddawana leczeniu zdobywa niezbędną wiedzę oraz narzędzia pomocne w walce z uzależnieniem od alkoholu. Doświadczony terapeuta stanowi także wsparcie dla uzależnionego od alkoholu człowieka.
Ważna jest również terapia grupowa. Podczas takich spotkań osoby uzależnione dzielą się ze sobą spostrzeżeniami w walce z nałogiem. Nie sposób zaprzeczyć temu, że leczenie alkoholizmu jest niełatwe. Z całą jednak pewnością jest ono możliwe. Trzeba jednak być świadomym tego, w jaki sposób postępować, gdy pojawia się chęć ponownego sięgnięcia po alkohol. Nieodzowne jest także wsparcie najbliższych. Mowa tu zarówno o rodzinie pacjenta, jak i o jego najbliższych przyjaciołach.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany