Co dalej z Biblioteką Pedagogiczną? Mamy stanowisko urzędu marszałkowskiego
Władze województwa śląskiego noszą się z zamiarem likwidacji raciborskiej placówki - alarmują samorządowcy z naszego powiatu. Książnica mieści się w murach raciborskiej PWSZ. Mamy oficjalne stanowisko rzecznika prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Biblioteka Pedagogiczna w Raciborzu działa w Raciborzu od 1951 r., od 1975 r. w murach najpierw Studium Nauczycielskiego, a obecnie PWSZ, choć jest niezależna od uczelni. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku z dwoma wówczas filiami w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim powstała 1 września 2006 r. Placówki te weszły w skład Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i wspólnie z nim utworzyły zespół pod nazwą Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku. Dziś rybnicki WOM ma dwie książnice - Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rybniku oraz jej filię w Raciborzu. Wodzisławską w 2013 r. przejął tamtejszy powiat.
Sprawa wyszła na jaw na forum raciborskiego samorządu w grudniu, najpierw za sprawą radnej Justyny Henek-Wypior na komisji oświaty. Prezydent jest już po rozmowie z kierowniczką filii. Dyskusja dotyczyła ewentualnego wsparcia ze strony magistratu. Temat zna również radna Lumiła Nowacka, na co dzień dyrektor podległego marszałkowi ZSOMS. Od wakacji władze w Katowicach analizują funkcjonowanie Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku pod kątem reorganizacji, konsultując swoje plany ze związkami zawodowymi. Powodem zmian mają być koszty. Z apelem do starosty o wsparcie książnicy zwrócił się w grudniu na sesji Rady Powiatu wówczas jeszcze radny powiatowy, a dziś wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Grono osób chcących pomóc jest coraz większe. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
- Na chwilę obecną nie podjęto żadnych wiążących decyzji, mających na celu likwidację danej jednostki - informuje nas Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy śląskiego marszałka.
- Planując wstępnie reorganizację sieci bibliotek pedagogicznych, oprócz wskaźników ekonomicznych bierzemy pod uwagę inne czynniki, rzutujące na efektywność Filii, jak liczba czytelników, ilość osób odwiedzających, liczba wypożyczeń oraz koszt wypożyczenia jednej książki. Obecnie prowadzimy dialog z przedstawicielami związków zawodowych, a także jednostkami samorządu terytorialnego. Wystąpiliśmy do Starosty Raciborskiego, Prezydenta Miasta Racibórz oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii związanej z ewentualnym przejęciem Filii w Raciborzu wraz z księgozbiorem. Starosta Raciborski oraz Prezydent Miasta Racibórz nie są zainteresowani przejęciem Filii, gdyż każda z jednostek oświatowych prowadzona przez Miasto i Powiat posiada bibliotekę wraz z zatrudnioną kadrą pedagogiczną. Ponadto Miasto Racibórz przeprowadziło w latach 2018-2019 pogłębioną racjonalizację sieci bibliotek. Z kolei Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zadeklarował wolę przejęcia części księgozbioru, gdyż w jednym budynku funkcjonuje omawiana Filia obok biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Dzięki temu istniałaby możliwość otwarcia biblioteki dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli i studentów spoza uczelni. Podejmowanie wszelkich działań związanych z reorganizacją jednostki wiąże się z troską o zatrudnionych w niej pracowników. Przeprowadzona wraz z dyrektorem Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku analiza stanu zatrudnienia wykazała, że planowane działania nie pociągną za sobą zwolnień pracowników Filii w Raciborzu, którzy mogą zostać przniesieni do siedziby głównej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz innych wojewódzkich jednostek oświatowych zlokalizowanych w Raciborzu - czytamy w stanowisku przesłanym do naszej redakcji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz